Notowania

nato
02.03.2009 12:34

Konwój niewojskowych ładunków dla NATO przemierzył Rosję

Pierwszy konwój niewojskowych ładunków dla sił NATO w Afganistanie przemierzył tranzytem Rosję i znajduje się na granicy z Tadżykistanem - podała we wtorek agencja AFP, powołując się na Interfax-AVN.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Pierwszy konwój niewojskowych ładunków dla sił NATO w Afganistanie przemierzył tranzytem Rosję i znajduje się na granicy z Tadżykistanem - podała we wtorek agencja AFP, powołując się na Interfax-AVN. *

Według źródeł dyplomatycznych, które cytuje rosyjska agencja, "tranzyt cywilnych ładunków amerykańskich został przeprowadzony w ramach umowy zawartej w ubiegłym roku pomiędzy Rosją a NATO". "Jest to pierwsza próba tego rodzaju współpracy z USA" - przypomniały te źródła.

Według rzecznika prasowego ambasady USA w Moskwie, konwój wjechał do Rosji od strony Łotwy, członka NATO.

W lutym USA skierowały do Rosji prośbę o zgodę na przewiezienie przez rosyjskie terytorium do Afganistanu kilku kontenerów z niewojskowymi towarami.

Sojusz poszukuje szlaków tranzytowych dla swych wojsk walczących z talibami w Afganistanie jako alternatywy tranzytu przez Pakistan, gdzie zachodnie konwoje wojskowe są celem częstych ataków ze strony talibów.

Do tej pory tranzyt dla wojsk NATO odbywał się przez bazę Manas w Kirgistanie, jednak w połowie lutego kraj ten ogłosił, że zamyka tę bazę dla Amerykanów i ich sojuszników. Była to jedyna baza USA w Azji Środkowej. Miała kluczowe znaczenie dla amerykańskich planów zwiększenia sił w Afganistanie o 30 tysięcy żołnierzy.

Komentatorzy wskazywali, że decyzja kirgiskich władz miała związek z przyznaniem Biszkekowi przez Rosję pomocy gospodarczej w wysokości 2 mld dolarów, i przypominali o niechęci Rosji do obecności USA w Azji Środkowej. (PAP)

jo/ kar/

2260 2419

Tagi: nato, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz