Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kopacz: jest tzw. pakiet promocyjny dla niezadłużonych szpitali

0
Podziel się

Niezadłużone szpitale, które zostaną
przekształcone w spółki w ramach tzw. rządowego planu B, będą
promowane długoletnimi umowami z NFZ - poinformowała w
poniedziałek minister zdrowia Ewa Kopacz, która wraz z premierem
Donaldem Tuskiem odwiedziła szpital ZOZ Olmedica w Olecku
(Warmińsko-Mazurskie).

bEgHfAKt

Niezadłużone szpitale, które zostaną przekształcone w spółki w ramach tzw. rządowego planu B, będą promowane długoletnimi umowami z NFZ - poinformowała w poniedziałek minister zdrowia Ewa Kopacz, która wraz z premierem Donaldem Tuskiem odwiedziła szpital ZOZ Olmedica w Olecku (Warmińsko-Mazurskie).

Premier i szefowa resortu zdrowia biorą także udział w I Regionalnej Konferencji prezentującej rządowy program "Ratujemy polskie szpitale" (tzw. plan B), zakładający pomoc finansową w spłacie długów lecznic dla samorządów, które zdecydują się na ich przekształcenie w spółki prawa handlowego

Minister zdrowia podkreślała podczas konferencji prasowej, że olecki szpital jest wzorcowym przykładem placówki przekształconej w spółkę. Poinformowała, że rząd chce przedstawić tzw. pakiet promocyjny także niezadłużonym szpitalom, które zostaną przekształcone w spółki w ramach tzw. planu B.

bEgHfAKv

"Powinni się wstydzić ci wszyscy, którzy skazują pacjentów i personel na takie warunki, w jakich muszą pacjenci się leczyć, a personel pracować w wielu zadłużonych biednych szpitalach, które nie stać na bardzo wiele podstawowych rzeczy" - mówił premier Tusk porównując olecką lecznicę z publicznym szpitalem, w którym odwiedzał swoją matkę.

"Niech nikt więcej nie przeszkadza w przekształceniach szpitali, bo to jest jedyna sensowna droga" - dodał. Według szefa rządu szpitale-spółki umożliwią pacjentom godne leczenie, a personelowi - godną pracę.

Przed przekształceniem w spółkę w 2003 r., olecki szpital przynosił ogromne straty. W rok po przekształceniu szpital, który należy dziś do powiatu, odniósł sukces - w 2004 r. zysk sięgnął 400 tys. zł, szpital zaczął inwestować w nowy sprzęt, a płace wzrosły o 100 proc. Szpital zdobywa też pieniądze z UE.

Program "Ratujemy polskie szpitale" ma obowiązywać w latach 2009- 2011, przeszedł już konsultacje społeczne. Powstał po tym, jak w grudniu ubiegłego roku Sejm podtrzymał weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego do trzech z sześciu ustaw zdrowotnych autorstwa PO, które miały zreformować służbę zdrowia (chodzi m.in. o ustawę, która zakładała obligatoryjne przekształcenie szpitali w spółki).

bEgHfAKB

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała w ubiegłym tygodniu, że udział w programie zadeklarowały 82 samorządy. Przypomniała, że rząd liczył, iż do tzw. planu B przystąpi około 30 proc. samorządów; okazało się, że będzie ich więcej.

Kopacz podkreśliła, że w związku z tym konieczne będzie zagwarantowanie większej sumy pieniędzy. Zapewniła, że rząd jest do tego przygotowany, gdyż w ustawie wprowadzającej reformę służby zdrowia - która nie weszła w życie z powodu weta prezydenta - zarezerwowano na pomoc dla przekształcanych szpitali 2,7 mld zł.

Z danych resortu zdrowia wynika, że obecnie w spółki przekształcone są 102 szpitale.

Przystąpienie do programu ratowania szpitali jest dobrowolne. Pomoc nie jest adresowana bezpośrednio do szpitali, ale do samorządów, jako ich organów założycielskich.

bEgHfAKC

Rządowy plan przewiduje, że każda jednostka samorządu terytorialnego, która zdecyduje się wziąć udział w programie przekształceń i spełni wymagane warunki, m.in. sporządzi plan restrukturyzacji, uzyska rządowe wsparcie.

Program zakłada też, że samorządy, które zdecydują się w nim uczestniczyć, będą przygotowywały plany naprawcze lecznic. Narodowy Fundusz Zdrowia ma dokonywać ich audytu medycznego i oceny możliwych do wypracowania przychodów, natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego - oceny ekonomicznej i finansowej.

Akceptacji pozytywnie ocenionych planów restrukturyzacyjnych będzie dokonywał wojewoda, następnie będą podpisywane umowy z minister zdrowia i ministrem finansów. Kolejnym etapem ma być przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego oraz realizacja planów naprawczych.

Samorządy, które będą uczestniczyć w programie, mogą liczyć na rządową pomoc w spłacie długów szpitali. Ma ona polegać na umorzeniu zobowiązań bądź spłacie w formie dotacji celowej, poręczeniu (po zawarciu ugody z wierzycielami cywilnoprawnymi) oraz kredycie z BGK.

bEgHfAKD

Najważniejsze informacje na temat programu można znaleźć w serwisie internetowym www.ratujemyszpitale.pl. (PAP)

pro/ malk/ mag/

bEgHfAKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)