Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kopacz
16.07.2009 20:40

Kopacz nieobecna na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim

# dochodzą: informacja o spotkaniu, wypowiedź prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej Konstantego Radziwiłła #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą: informacja o spotkaniu, wypowiedź prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej Konstantego Radziwiłła #

16.07. Warszawa (PAP) - O konieczności poprawy opieki nad dzieckiem, niedoborze kadry medycznej, zajmującej się dziećmi oraz wprowadzeniu kompleksowej opieki nad dziećmi przewlekle chorymi dyskutowali w Kancelarii Prezydenta lekarze, przedstawiciele NFZ, RPO i Rzecznika Praw Dziecka.

Minister zdrowia Ewa Kopacz nie przyjechała w czwartek na spotkanie w Pałacu Prezydenckim, poświęcone funkcjonowaniu i finansowaniu systemu opieki zdrowotnej dla dzieci. Reprezentował ją wiceminister zdrowia Cezary Rzemek.

Pracownik biura prasy i promocji resortu zdrowia informował wcześniej w czwartek PAP, że w spotkaniu ma uczestniczyć Kopacz.

Oprócz przedstawicieli MZ w spotkaniu wzięli udział: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Wypych, przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF, Biura WHO Polska, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz eksperci. Rozmowy koordynował doradca Lecha Kaczyńskiego Tomasz Zdrojewski.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że pogorszył się stan zdrowia dzieci w Polsce. Dyrektor generalny Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF Marek Krupiński do głównych problemów opieki pediatrycznej zaliczył niesatysfakcjonującą jakość badań profilaktycznych i brak lekarzy pediatrów.

Przedstawicielka Rzecznika Praw Dziecka, prof. Bibiana Mossakowska poinformowała, że RPD planuje monitorowanie opieki medycznej nad dziećmi w szpitalach powiatowych i wojewódzkich. Jak mówiła, konieczne jest także organizowanie szpitalnych szkół dla dzieci.

Jak informowała Kancelaria Prezydenta, wnioski z dyskusji stanowić mają podstawę do dalszych prac nad naprawą opieki zdrowotnej dla dzieci w Polsce oraz zabezpieczeniem jej przed skutkami kryzysu gospodarczego.

"Dyskusja dotyczyła m.in. sposobu finansowania opieki nad dziećmi. Mimo deklaracji NFZ, że opieka pediatryczna jest finansowana lepiej niż inne dziedziny, przedstawiciele środowisk lekarskich obecni na sali twierdzili, że sytuacja nie wygląda tak dobrze" - powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Konstanty Radziwiłł.

Radziwiłł podkreślił, że procedury pediatryczne są niedofinansowane. "Część osób, obecnych na sali, postulowała przygotowanie projektu ustawy, który regulowałby kwestię opieki nad dziećmi" - powiedział. Zwrócił uwagę na "niedobór kadry medycznej zajmującej się dziećmi". "Nie tylko chodzi o pediatrów, ale dziecięcych chirurgów, laryngologów czy psychiatrów" - podkreślił.

Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie pediatrii na liście specjalizacji uznanych za priorytetowe. Przypomniał też, że wśród priorytetów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest walka z nadwagą i otyłością wśród dzieci oraz dbałość o zdrowie psychiczne, gdyż pojawia się coraz więcej przypadków depresji dziecięcej.

Prezes NRL podkreślił też, że w wyniku ogromnego postępu w systemie opieki nad dziećmi, możliwości bardziej skutecznego leczenia pewnych chorób, konieczne stało się zapewnienie tym dzieciom kompleksowej opieki, także psychologicznej.(PAP)

dom/ pro/ itm/ mow/ gma/

Tagi: kopacz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz