Notowania

wiadomości
07.09.2011 17:53

Kopacz: pacjenci nie będą dopłacali do leczenia

Nie zamierzamy wprowadzać współpłacenia pacjentów za świadczenia medyczne - podkreślała w środę minister zdrowia Ewa Kopacz podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy. Zapowiedziała, że po wyborach chce wprowadzić kolejne zmiany w systemie ochrony zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nie zamierzamy wprowadzać współpłacenia pacjentów za świadczenia medyczne - podkreślała w środę minister zdrowia Ewa Kopacz podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy. Zapowiedziała, że po wyborach chce wprowadzić kolejne zmiany w systemie ochrony zdrowia.

Kopacz dodała, że w żadnym kraju, w którym funkcjonują dopłaty do świadczeń, nie wpłynęły one na skrócenie kolejek do lekarzy. Jak mówiła, współpłacenie wycofują m.in. Węgry, Czechy i Słowacja. "Okazało się, że dopłaty do świadczeń uderzyły najbardziej w najuboższą część społeczeństwa. Takie osoby nie chodziły do lekarzy, a potem trafiały do szpitali jako ciężkie przypadki" - podkreślała minister zdrowia.

Zapowiedziała, że po wyborach chce wprowadzić system oceny jakości świadczeń medycznych, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne oraz kontynuować przekształcanie szpitali w spółki. Dodała, że Ministerstwo Zdrowia przygotowało kolejne projekty ustaw, które mają trafić do Sejmu w przyszłej kadencji. Chodzi m.in. o ustawy: o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych, o jakości w ochronie zdrowia, o zdrowiu publicznym, o badaniach klinicznych. Kopacz zapewniała, że wprowadzą one znaczące zmiany w systemie ochrony zdrowia.

Minister podkreślała także, że zamierza doprowadzić do powstania konkurencji dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z propozycją, prywatne podmioty mogłyby starać się o to, by gospodarować publiczną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Zaznaczyła jednak, że nie zamierza likwidować NFZ.

Kopacz zapowiedziała również utworzenie Agencji Taryfikacji, na podstawie jej ustaleń wyceniane byłyby świadczenia medyczne. Z kolei system kontroli jakości ma premiować te lecznice, które będą wykonywały świadczenia na odpowiednim poziomie, określanym na podstawie wskaźnika efektywności.

Obecnie wycenę świadczeń wskazuje NFZ. W przyszłości taryfę ma ustalać Agencja w oparciu o zestawienie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych oraz wykaz przypisanych im stawek. Przy kontraktowaniu świadczeń NFZ będzie musiał uwzględniać wytyczne Agencji.

MZ ma już projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Przepisy przygotowane przez resort określają ogólne warunki funkcjonowania dodatkowych ubezpieczeń oraz mechanizmy mające gwarantować dostępność do świadczeń finansowanych przez NFZ dla osób, które nie będą korzystały z dodatkowych ubezpieczeń.

Paweł Rozwód(PAP)

pro/ bos/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz