Notowania

wiadomości
25.04.2012 15:41

Kopacz: reformą emerytalną zajmie się w Sejmie komisja nadzwyczajna

Rządowymi projektami w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia oraz ws. zmian w emeryturach mundurowych zajmie się w Sejmie specjalna 27-osobowa komisja nadzwyczajna.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rządowymi projektami w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia oraz ws. zmian w emeryturach mundurowych zajmie się w Sejmie specjalna 27-osobowa komisja nadzwyczajna.

Marszałek Ewa Kopacz powiedziała w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że taką propozycję przedstawiła Prezydium Sejmu i Konwentowi Seniorów. "Parytety zostały przedstawione, wyliczone i była zgoda co do kształtu tej komisji" - zaznaczyła marszałek Sejmu.

Pierwsze czytania obu projektów emerytalnych są zaplanowane w czwartek po południu i wieczorem.

Wprowadzeniu do porządku bieżącego posiedzenia Sejmu tych projektów sprzeciwiała się opozycja. Dlatego w środę, po rozpoczęciu obrad, odbyło się głosowanie, w którym większość sejmowa zdecydowała, że projekty te rozpatrzone zostaną na obecnym posiedzeniu.

Przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu projekt zakłada, że od 2013 r. stopniowo będzie zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Docelowe 67 lat kobiety osiągną w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

Projekt zawiera rozwiązania dotyczące emerytur częściowych, adresowanych do osób, które nie osiągnęły wieku emerytalnego. Na częściową emeryturę kobiety będą mogły przejść po ukończeniu 62 lat, a mężczyźni po ukończeniu 65 lat. Do tego będzie konieczny staż ubezpieczeniowy, obejmujący okresy składkowe i nieskładkowe, dla kobiet - co najmniej 35 lat, dla mężczyzn - co najmniej 40 lat.

W projekcie znalazł się także zapis umożliwiający osobom zatrudnionym na umowy o dzieło odprowadzanie składek emerytalnych.

Oprócz podniesienia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat rząd zaproponował też projekt zmian w systemie emerytur mundurowych. Zmiany zakładają zachowanie odrębnego systemu tzw. zaopatrzeniowego. Oznacza to, że m.in. policjanci i żołnierze nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS. Ich emerytury będą, tak jak dotychczas, wypłacane z budżetu państwa. Nowy system obejmie dopiero osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 r.

Funkcjonariusze mundurowi będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracowali 25 lat. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.

Obecnie nabycie praw emerytalnych służb mundurowych nie zależy od wieku, ale stażu pracy - wystarczy 15 lat. (PAP)

ajg/ mok/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz