Notowania

wiadomości
22.01.2014 10:00

Kopacz: spotkanie Prezydium Sejmu z Pełczyńską-Nałęcz ws. Ukrainy

W środę o godz. 10.30 Prezydium Sejmu spotka się z wiceminister spraw zagranicznych Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz oraz dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich Olafem Osicą w sprawie sytuacji na Ukrainie - poinformowała marszałek Ewa Kopacz.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W środę o godz. 10.30 Prezydium Sejmu spotka się z wiceminister spraw zagranicznych Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz oraz dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich Olafem Osicą w sprawie sytuacji na Ukrainie - poinformowała marszałek Ewa Kopacz. *

Kopacz poinformowała na środowej konferencji prasowej, że do Sejmu wpłynął projekt PiS uchwały ws. sytuacji na Ukrainie. Wstępnie rozmawiały już o nim w środę rano Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

O godz. 10.30 zaplanowane jest spotkanie Prezydium Sejmu z Pełczyńską-Nałęcz, Osicą oraz innymi przedstawicielami OSW. Kopacz powiedziała, że w spotkaniu mogą też uczestniczyć przedstawiciele Konwentu Seniorów, jeśli "będą mieli czas i ochotę".

W projekcie uchwały PiS podkreślono, że "wbrew nadziejom Polaków reprezentujących różne poglądy polityczne, w ostatnich dniach, w centrum Kijowa doszło do gwałtownych i dramatycznych rozruchów z użyciem siły przez organy porządkowe Ukrainy". Jak przypomniano, "zarzewiem zdecydowanych protestów opozycji stało się przyjęcie przez Radę Najwyższą Ukrainy i podpisanie przez prezydenta Wiktora Janukowycza ustaw, w drastyczny sposób ograniczających swobodę manifestacji, wypowiedzi, organizowania się i inne prawa polityczne i obywatelskie Ukraińców".

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża solidarność z demokratycznym społeczeństwem obywatelskim Ukrainy, a w szczególności ze wszystkimi osobami represjonowanymi i poszkodowanymi w wyniku starć. Sejm RP potępia każdą formę siłowej konfrontacji z wolnością i prawami obywatelskimi, a szczególnie tłumienie na Ukrainie prawa do pokojowych demonstracji i wolności słowa" - napisano w projekcie PiS.

W projekcie znalazło się też wezwanie, by rząd podjął kroki "w kierunku zastosowania sankcji odnoszących się bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za represje wobec demokratycznej opozycji na Ukrainie". "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów RP do podjęcia działań na rzecz powstania międzynarodowej strategii wsparcia na rzecz demokratycznej i wolnej Ukrainy oraz przygotowania programu takich działań w Polsce" - czytamy w projekcie.

"Sejm RP wyraża nadzieje, że Ukraina pozostanie w rodzinie demokratycznych państw w sposób suwerenny kształtujących swoje międzynarodowe relacje zgodnie z aktem końcowym KBWE. Liczymy, że władze Ukrainy zasiądą do rozmów z wyrażającymi wolę protestujących obywateli przedstawicielami opozycji oraz zrezygnują ze ścieżki konfrontacji ze społeczeństwem obywatelskim, a w szczególności z użycia represji wobec demonstrantów zgromadzonych na kijowskim Majdanie" - napisano w projekcie PiS.

MSW Ukrainy i służby medyczne potwierdziły informacje o śmierci człowieka na ulicy Hruszewskiego w Kijowie, gdzie w środę rano trwa milicyjna akcja usuwania barykady ustawionej przy dojeździe do dzielnicy rządowej przez przeciwników władz Ukrainy.

W środę w południe w Warszawie zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Omówi strategiczne problemy polskich i europejskich relacji z Ukrainą. (PAP)

mkr/ par/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz