Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz stawia na prywatną służbę zdrowia?

0
Podziel się:

Minister: Szansą dla pacjentów są równe prawa zakładów publicznych i niepublicznych.

Kopacz stawia na prywatną służbę zdrowia?
(kprm.gov.pl)

Szansą dla pacjentów jest zrównanie zasad, na jakich funkcjonują publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej - uważa minister zdrowia Ewa Kopacz.

Minister uczestniczyła w obchodach pierwszej rocznicy działalności krakowskiej niepublicznej placówki - Scanmed Szpital św. Rafała.

_ - Może moim poprzednikom zabrakło wiary, może moim poprzednikom zabrakło determinacji. Ja od trzech lat taką wiarę i pełną determinację posiadam i do końca dni, kiedy będę w resorcie zdrowia będę walczyć o polskiego pacjenta, nie mając fobii, tak jak moi poprzednicy, że to, co prywatne, niepubliczne powoduje tylko samo zło _ - powiedziała Ewa Kopacz.

_ - Chcę pokazać, że jesteśmy krajem europejskim, gdzie zarówno publiczny jak i niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, jeśli spełnia odpowiednie standardy, jeśli poważnie traktuje swoją misję jest wielkim darem dla polskiego pacjenta a nie zagrożeniem _ - dodała.

Kopacz mówiła, że od 10 lat, kiedy czynnie weszła do polityki słyszy tylko narzekania, że z naszą ochroną zdrowia jest kiepsko, że polscy pacjenci czekają w kolejkach, że jesteśmy daleko za przodującymi krajami Europy. _ Dochodzę do wniosku, że wszyscy ci, którzy przede mną mieli szansę to zmienić, stracili swój czas _ - powiedziała Kopacz. _ My podjęliśmy bardzo trudną próbę zmiany tego, co doskwiera polskim pacjentom. Chcemy budować system przede wszystkim przyjazny i bezpieczny dla polskiego pacjenta _ - podkreśliła.

_ - Czy zadłużony szpital może być bezpieczny? Szpital, który nie liczy kosztów? Czy szpital, który ma przerost zatrudnienia, gdzie środki płynące z NFZ w 80 czy 90 proc. idą na wynagrodzenia personelu, to jest bezpieczny szpital? - pytała Kopacz . - Na te pytania sobie odpowiedziałam. Wiem, że te odpowiedzi, nie zawsze będą się podobać moim kolegom lekarzom, moim koleżankom pielęgniarkom, moim kolegom samorządowcom i dyrektorom _.

Jak stwierdziła, strona najsłabsza, jaką dzisiaj jest pacjent, która nie wychodzi na ulice, nie przyjeżdża pod ministerstwo zdrowia i nie potrafi się bić o swoje pozostała tylko i wyłączanie pod opieką tych, którzy decydują o kształcie opieki zdrowotnej - polityków i ministrów.

Kopacz podkreśliła, że nie ma dla niej znaczenia forma organizacyjno-prawna placówki, stąd jej obecność w szpitalu św. Rafała. _ Ważne, aby pacjent, który przychodzi do szpitala, spotkał się z miłym przyjęciem, z merytorycznie przygotowaną kadrą, z odpowiednią ilością leków, sprzętu, nowoczesną diagnostyką, która mu w tej placówce zaoferują _ - mówiła szefowa resortu zdrowia.

Dodała, że szansą dla polskich pacjentów jest zrównanie zasad, na jakich funkcjonują publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. _ Dzisiaj zakład niepubliczny korzystający z publicznych funduszy, czyli z kontraktu z NFZ, jest również placówką publiczną, świadczy świadczenia za publiczne pieniądze _ - powiedziała.

Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Scanmed Maciej Wandzel mówił, że przy budowie szpitala nie korzystano z pomocy publicznej ani z środków unijnych. Inwestorem był NFI Progress. _ Wspólnie z naszymi partnerami lekarzami wprowadziliśmy zasadę, że w centrum naszego zainteresowania jest pacjent, nie tylko od stromy medycznej, ale także, jeśli chodzi o empatię wobec pacjenta. W tej placówce zamierzamy kształtować standardy w tym zakresie _ - podkreślił Wandzel.

Szpital św. Rafała w Krakowie ma obecnie 120 łóżek o profilu ortopedycznym, chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej i urologii. Jest też oddział intensywnej terapii. Placówka ma kontrakt z NFZ na leczenie zabiegowe i tomografię komputerową. W ciągu roku wykonano tam 1,6 tys. operacji. Część zabiegów i porad jest odpłatna.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t20918.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/na;rozladowanie;kolejek;do;szpitali;potrzeba;3;mld;zlotych,106,0,636010.html) Na rozładowanie kolejek do szpitali potrzeba 3 mld złotych By zdobyć te pieniądze, wystarczyłoby podniesienie składki zdrowotnej średnio o 15 złotych miesięcznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t45171.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/szpitale;i;przychodnie;znowu;w;spirali;zadluzenia,28,0,674844.html) Szpitale i przychodnie znowu w spirali zadłużenia Długi placówek sięgają blisko 10 mld zł. Samorządowcy biją na alarm: Rządowe ustawy zdrowotne nie zahamują ich wzrostu, poza tym są niekonstytucyjne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)