Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz: urząd Rzecznika Praw Pacjenta - jeszcze w pierwszym kwartale tego roku

0
Podziel się:

Urząd Rzecznika Praw Pacjenta powinien
zostać powołany jeszcze w pierwszym kwartale tego roku - zapewniła
we wtorek minister zdrowia Ewa Kopacz.

Urząd Rzecznika Praw Pacjenta powinien zostać powołany jeszcze w pierwszym kwartale tego roku - zapewniła we wtorek minister zdrowia Ewa Kopacz.

Minister uczestniczyła w konferencji przedstawicieli organizacji pacjentów, którą zorganizowano w Warszawie w przededniu Światowego Dnia Chorego.

Kopacz poinformowała, że projekt ustawy wprowadzającej trzy ustawy zdrowotne, które w listopadzie podpisał prezydent Lech Kaczyński, jest już w Sejmie.

Chodzi o ustawy: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o konsultantach medycznych oraz o akredytacji w ochronie zdrowia. W ocenie rządu, obecnie nie mogą one zacząć obowiązywać, gdyż Sejm podtrzymał w grudniu weto prezydenta do ustawy wprowadzającej, w której zapisano m.in. terminy ich wejścia w życie.

"Wierzę w to, że w przypadku ustawy o prawach pacjenta będziemy mieli apolityczny konsensus, czyli wszystkie ugrupowania polityczne powiedzą: tak" - mówiła minister zdrowia.

Podkreśliła także, iż na funkcjonowanie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta zarezerwowano 10 mln zł. Kopacz zapowiedział też, że powstanie fundusz, "który pozwoli ludziom chorym, ofiarom błędów w sztuce lekarskiej, nie czekać na wyroki sądów".

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zakłada utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta, którego na pięcioletnią kadencję będzie powoływał premier. W ustawie zebrano najważniejsze prawa i obowiązki pacjenta. Zagwarantowano w niej m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających aktualnej wiedzy medycznej, a w sytuacji ograniczonego do nich dostępu - do "rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń".

Zgodnie z ustawą, pacjent ma też prawo żądać, aby udzielający mu świadczeń lekarz zasięgnął opinii innej osoby wykonującej zawód medyczny lub zwołał konsylium lekarskie (ustawa pozwala jednak lekarzowi odmówić, jeśli uzna żądanie za "oczywiście bezzasadne"). (PAP)

pro/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)