Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz: w Europie nie może być różnic w rozwoju opieki zdrowotnej

0
Podziel się:

Nie może być Europy dwóch prędkości, także w
sektorze zdrowotnym - oświadczyła minister zdrowia Ewa Kopacz
podczas wystąpienia na konferencji 12 ministrów zdrowia z krajów
Europy Środkowej i Wschodniej, która w poniedziałek odbywa się w
Warszawie.

Nie może być Europy dwóch prędkości, także w sektorze zdrowotnym - oświadczyła minister zdrowia Ewa Kopacz podczas wystąpienia na konferencji 12 ministrów zdrowia z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, która w poniedziałek odbywa się w Warszawie.

Ministrowie omawiają warunki porozumienia w sprawie międzyrządowego programu wyrównywania różnic w stanie zdrowia mieszkańców "starej" i "nowej" Europy. Chcą wspólnie wystąpić do Komisji Europejskiej o środki finansowe na ten cel.

Jak podkreślają uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny, pomiędzy europejskimi krajami istnieją ogromne różnice na poziomie systemów opieki zdrowotnej. Według nich, można mówić o "przepaści" pomiędzy państwami ze "starej" i "nowej" UE. Ich zdaniem, pomimo kryzysu finansowego, Komisja Europejska powinna przeznaczyć znaczące środki na niwelowanie różnic.

Ministrom zostanie przedstawiony m.in. najnowszy World Cancer Raport 2008 (prof. Peter Boyle) i wyniki programu "HEM-Closing the Gap" (prof. Witold Zatoński).

"Zidentyfikowaliśmy potencjalne metody osiągania postępów w celu zapełnienia luki zdrowotnej Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Zachodniej i musimy się na nie zdecydować. Jest całkowicie nie do przyjęcia, że zmierzając do jedności Europy, mamy jedną połowę Europejczyków podążającą z jedną prędkością, a drugą połowę z inną" - podkreśla prof. Boyle, dyrektor Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami (IARC).

Według raportu opublikowanego w styczniu przez naukowców szwedzkiego Karolinska Institutet oraz Stockholm School of Economics, dostęp do nowoczesnych terapii jest w Polsce jednym z najgorszych w Europie, a nakłady na ochronę zdrowia są alarmująco niskie.

By zdiagnozować problem dostępu do terapii innowacyjnych, autorzy przeanalizowali poziom wydatków przeznaczonych w ciągu roku na leczenie chorób nowotworowych w przeliczeniu na jednego pacjenta. W przypadku Polski kwota ta wyniosła 41 euro, co w porównaniu ze średnią europejską wynoszącą 125 euro wskazuje - według autorów raportu - na konieczność wprowadzenia znaczących zmian w systemie ochrony zdrowia.

W skali Europy Polska znalazła się na końcu stawki - niższe wydatki można zaobserwować jedynie w Rumunii, na Litwie, Łotwie, w Estonii i Bułgarii, a zdecydowanie wyprzedzają nas między innymi Czechy (72 euro) i Węgry (61 euro). (PAP)

pro/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)