Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.07.2013 14:40

Kopalnia Jankowice pogłębi szyb za blisko 200 mln zł

Kosztem blisko 200 mln zł w ciągu najbliższych siedmiu lat należąca do Kompanii Węglowej (KW) kopalnia Jankowice pogłębi swój szyb o ponad 370 metrów. Dzięki temu udostępni nowe poziomy wydobywcze i uzyska dostęp do pokładów węgla dobrej jakości.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kosztem blisko 200 mln zł w ciągu najbliższych siedmiu lat należąca do Kompanii Węglowej (KW) kopalnia Jankowice pogłębi swój szyb o ponad 370 metrów. Dzięki temu udostępni nowe poziomy wydobywcze i uzyska dostęp do pokładów węgla dobrej jakości.

Kontrakt na realizację przedsięwzięcia Kompania podpisała z konsorcjum Przedsiębiorstwa Budowy Szybów z grupy Kopex oraz firmy PPG Row-Jas. Pogłębianie szybu, będące strategiczną inwestycją dla rybnickiej kopalni, ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Szyb zostanie pogłębiony o ok. 372 metry - z obecnego poziomu 731,7 m do 1103,7 m. Dzięki temu powstaną dwa nowe poziomy wydobywcze (880 m i 1070 m pod ziemią), a tym samym kopalnia zyska dostęp do nowych pokładów węgla - w sumie zasoby te to ok. 140 mln ton. Głęboki szyb oznacza również brak tzw. wydobycia podpoziomowego, czyli prowadzonego w miejscach, gdzie nie sięgają kopalniane szyby. Takie wydobycie, choć dozwolone, jest - według nadzoru górniczego - obarczone większym ryzykiem dla górników.

Pogłębienie szybu przyczyni się do stabilizacji wydobycia w kopalni Jankowice na poziomie ok. 12 tys. ton węgla na dobę. Budowa poziomu 880 m pozwoli na udostępnienie ok. 54 mln ton węgla, a poziomu 1070 m - kolejnych 86 mln ton.

Szyb, który zostanie pogłębiony, oddano do użytku w latach 2004-2006, choć prace przy jego budowie rozpoczęto już w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku. W 1993 r. prace przerwano z powodu braku środków, wznawiając je dopiero w końcu lat 90. Gdy niespełna 10 lat temu oddano szyb do użytku, wiadomo było, że dla udostępnienia kolejnych pokładów potrzebne będzie jego pogłębienie. Kilka lat temu rozpoczęto już przygotowania do rozbudowy kopalni o nowe poziomy, które udostępni pogłębiony szyb.

Kopalnia Jankowice zatrudnia ponad 3,8 tys. osób, z czego prawie 3,1 tys. pod ziemią. W ubiegłym roku została uznana za najbezpieczniejszą polską kopalnię. Doszło tam zaledwie do 56 niegroźnych wypadków - zdecydowanie mniej, niż w wielu innych kopalniach. Od sierpnia 2002 roku nie doszło tam do wypadku śmiertelnego, a ostatni wypadek, w którym górnik odniósł ciężkie obrażenia, miał tam miejsce w maju 2010 roku.

Przedsięwzięcie w kopalni Jankowice to kolejna inwestycja Kompanii Węglowej w pogłębianie szybów. W kwietniu podpisano umowę na pogłębienie, w ciągu pięciu lat, szybu kopalni Rydułtowy-Anna zostanie o 140 metrów, do głębokości 1210 m. Będzie to najgłębiej sięgający szyb w Kompanii Węglowej i jeden z najgłębszych w całym europejskim górnictwie. Inwestycja pochłonie 88,7 mln zł. Niżej położone wyrobiska będą tylko w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Budryk w Ornontowicach, gdzie trwa budowa poziomu na głębokości 1290 m.(PAP)

mab/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz