Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopalnia Pniówek rozbudowała stację klimatyzacji wyrobisk

0
Podziel się:

Należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalnia Pniówek kosztem
ok. 11 mln zł rozbudowała stację służącą do klimatyzacji wyrobisk. Wzmożone ochładzanie powietrza
pod ziemią wynika m.in. z prowadzonej coraz głębiej eksploatacji węgla.

Należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
kopalnia Pniówek kosztem ok. 11 mln zł rozbudowała stację służącą do klimatyzacji wyrobisk. Wzmożone ochładzanie powietrza pod ziemią wynika m.in. z prowadzonej coraz głębiej eksploatacji węgla.

Inwestycję, oficjalnie oddaną do użytku w ostatnich dniach, przeprowadziła należąca do grupy JSW Spółka Energetyczna Jastrzębie, odpowiedzialna m.in. za energetykę i klimatyzację w kopalniach spółki.

Zagrożenie dla pracowników, związane z wysoką temperaturą, w JSW należy do najbardziej dotkliwych w górnictwie. Zgodnie z prawem, jeżeli temperatura w wyrobisku przekracza 28 stopni Celsjusza, czas pracy jest skrócony o dwie godziny. Gdy jest powyżej 33 stopni, nie można w ogóle prowadzić robót.

W kopalni Pniówek tzw. temperatura pierwotna skał tysiąc metrów pod ziemią wynosi średnio 45,8 stopnia Celsjusza, a na najintensywniej eksploatowanym obecnie poziomie 800 m - 39 stopni. Gdyby nie było klimatyzacji, w większości miejsc czas pracy musiałby być skrócony, a w części praca nie byłaby możliwa.

10 lat temu w "Pniówku" oddano do użytku centralną klimatyzację, łączącą instalacje chłodniczą i energetyczną. Była to pierwsza taka kompleksowa instalacja w polskich kopalniach, wykorzystująca do produkcji energii chłodniczej metan. Teraz rozbudowano układ energetyczno-chłodniczy. Zbudowano stację chłodniczą, opartą na chłodziarkach sprężarkowych-amoniakalnych, wraz z nową pompownią wody chłodniczej.

Kopalnia Pniówek systematycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię chłodniczą do ochładzania powietrza w miejscach pracy górników. Obecnie potrzebuje do tego celu 7,5 megawata, ale w przyszłości zapotrzebowanie wzrośnie o jedną trzecią.

Dzięki inwestycji zainstalowana moc chłodnicza zwiększyła się o ponad 3 megawaty. Nowa pompownia wody chłodniczej (jej temperatura to ok. 1,5 stopnia Celsjusza) ma poprawić niezawodność jej dostarczania do coraz odleglejszych rejonów kopalni, gdzie ochładzane jest powietrze. Chłód wytwarzany jest w stacji na powierzchni, skąd trafia do stacji dolnej, a dalej do wyrobisk. W sumie w kopalni jest ok. 32 km rurociągów do tego celu.(PAP)

mab/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)