Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kopalnia Silesia osiągnie pełne zdolności wydobywcze w 2014 r.

0
Podziel się

Przejęta w ubiegłym roku przez czeskiego inwestora kopalnia Silesia w
przyszłym roku zamierza wydobyć 1,2 - 1,3 mln ton węgla. Pełne wydobycie, rzędu 3 mln ton, ma
osiągnąć w 2014 r. - poinformowali w czwartek przedstawiciele spółki.

bEiKpLoB

Przejęta w ubiegłym roku przez czeskiego inwestora kopalnia Silesia w przyszłym roku zamierza wydobyć 1,2 - 1,3 mln ton węgla. Pełne wydobycie, rzędu 3 mln ton, ma osiągnąć w 2014 r. - poinformowali w czwartek przedstawiciele spółki.

Gdy w grudniu ubiegłego roku Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia przejmowało kopalnię od Kompanii Węglowej (KW), przedstawiciele większościowego udziałowca - czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego (EPH) - deklarowali, że zainwestują w Silesii do 150 mln euro w ciągu trzech lat.

"Większa część tych inwestycji będzie zrealizowana do początków 2013 r., choć i po tym terminie będziemy jeszcze realizować kilka zadań inwestycyjnych, m.in. podziemny zbiornik. Całość deklarowanych nakładów będzie zrealizowana do połowy 2014 r." - powiedział w czwartek PAP członek zarządu PG Silesia ds. operacyjnych Thoralf Klehm.

bEiKpLoD

Przypomniał, że trwa modernizacja kopalni, a pierwsza z nowych ścian wydobywczych zostanie uruchomiona wiosną przyszłego roku. Dzięki temu roczne wydobycie w 2012 r. będzie mogło wynieść ponad 1,2 mln ton węgla.

"Następnie, na początku 2013 r., rozpoczniemy modernizację głównego szybu i prace związane z uruchomieniem drugiej ściany. Gdy rozpocznie ona wydobycie, osiągniemy docelową zdolność produkcyjną rzędu 3 mln ton węgla rocznie. Takie wydobycie chcemy zrealizować w 2014 r." - zadeklarował Klehm.

Po osiągnięciu pełnej zdolności wydobywczej, Silesia ma zatrudniać ok. 1,6 - 1,7 tys. osób, wobec ponad 1 tys. obecnie i 731 osób w grudniu ubiegłego roku, kiedy inwestor przejął kopalnię od Kompanii Węglowej.

Od przyszłego roku Silesia ma produkować wysokiej jakości węgiel, przeznaczony głównie dla sektora energetycznego oraz specyficzne jego rodzaje do sprzedaży detalicznej. Ma również sprzedawać gaz kopalniany (metan), kamień do celów budowlanych oraz dostarczać rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych (popiołu i pyłów dymnicowych).

bEiKpLoJ

Program inwestycyjny, związany głównie z modernizacją kopalni i przygotowaniami do wydobycia, trwa od kilku miesięcy. Drążone są nowe wyrobiska korytarzowe, podpisano kontrakty na dostawę maszyn, przyjęto nowych pracowników.

Silesia położona jest w Czechowicach-Dziedzicach, ok. 30 km od granicy z Czechami. Jej łączne zasoby węgla szacowane są na ok. 500 mln ton, jednak ich udostępnienie wymaga inwestycji. Właściciel PG Silesia - czeski Energeticky a Prumyslovy Holding - jest inwestorem w sektorze energetycznym, górnictwie i przemyśle. Zrzesza firmy zajmujące się m.in. produkcją i sprzedażą prądu i ciepła oraz usługami montażowymi w energetyce.(PAP)

mab/ amac/ mhr/

bEiKpLpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)