Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopalnia Silesia zwiększa zatrudnienie o połowę

0
Podziel się:

Przejęta w ubiegłym roku przez czeskiego inwestora kopalnia Silesia do
końca tego roku zamierza zwiększyć zatrudnienie do ponad 1,1 tys. osób. Będzie to 50 proc. więcej
niż jesienią zeszłego roku, kiedy inwestor przejął kopalnię od Kompanii Węglowej (KW).

Przejęta w ubiegłym roku przez czeskiego inwestora kopalnia Silesia do końca tego roku zamierza zwiększyć zatrudnienie do ponad 1,1 tys. osób. Będzie to 50 proc. więcej niż jesienią zeszłego roku, kiedy inwestor przejął kopalnię od Kompanii Węglowej (KW).

"Przewidujemy, że już pod koniec maja liczba zatrudnionych w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia zbliży się do tysiąca osób. Oczekuję, że pod koniec roku będziemy zatrudniać ponad 1,1 tys. osób" - poinformował w środę dyrektor generalny firmy Jirzi Pasztika.

W grudniu ubiegłego roku przedsiębiorstwo przejęło od KW 731 pracowników. Dziś jest ich 918. Oznacza to wzrost zatrudnienia o 187 osób. Większość nowych pracowników to górnicy dołowi - w sumie pod ziemią pracuje w Silesii 661 osób.

Według Pasztiki, stopniowy wzrost zatrudnienia wynika z kontynuowania prac przygotowawczych do wydobycia węgla z nowych pokładów. Przyjmowani są przede wszystkim górnicy, mechanicy i elektrycy. Silesia rozpoczęła też współpracę z polskimi i czeskimi uniwersytetami technicznymi, chcąc pozyskać absolwentów odpowiednich kierunków.

Gdy w grudniu ubiegłego roku Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia przejmowało kopalnię od KW, przedstawiciele większościowego udziałowca - czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego (EPH) - deklarowali zainwestowanie w Silesii 100-150 mln euro w ciągu trzech lat.

Program inwestycyjny już się rozpoczął. Zakład ma unowocześnić się, rozpocząć eksploatację węgla z nowych ścian wydobywczych i zwiększyć wydobycie. Plan zakłada, że od przyszłego roku PG Silesia będzie produkować wysokiej jakości węgiel, przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla do sprzedaży detalicznej. Ma też sprzedawać gaz kopalniany (metan), kamień do celów budowlanych oraz dostarczać rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych (popiołu i pyłów dymnicowych).

W lutym resort środowiska zgodził się na zmianę klasyfikacji części złóż Silesii, dzięki czemu kopalnia będzie mogła w przyszłości wydobyć ponad 80 mln ton węgla, które dotąd traktowano jedynie jako zasoby do potencjalnej eksploatacji. Obecnie tzw. zasoby przemysłowe kopalni to 131,5 mln ton węgla.

Silesia położona jest w Czechowicach-Dziedzicach, ok. 30 km od granicy z Czechami. Jej łączne zasoby węgla szacowane są na ok. 500 mln ton, jednak ich udostępnienie wymaga inwestycji. Właściciel PG Silesia - czeski Energeticky a Prumyslovy Holding - jest inwestorem w sektorze energetycznym, górnictwie i przemyśle. Zrzesza firmy zajmujące się m.in. produkcją i sprzedażą prądu i ciepła oraz usługami montażowymi w energetyce.

Marek Błoński (PAP)

mab/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)