Notowania

wiadomości
06.02.2013 15:22

Korea Pd.: Północ może przygotowywać najsilniejszą dotąd próbę atomową

Szef sztabu generalnego południowokoreańskich sił zbrojnych ostrzegł w środę, że Korea Północna może przeprowadzić kolejne próby nuklearne, wykorzystując tym razem jako materiał rozszczepialny nie tylko pluton, lecz również wzbogacony uran.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Szef sztabu generalnego południowokoreańskich sił zbrojnych ostrzegł w środę, że Korea Północna może przeprowadzić kolejne próby nuklearne, wykorzystując tym razem jako materiał rozszczepialny nie tylko pluton, lecz również wzbogacony uran. *

W trakcie swych poprzednich prób jądrowych w 2006 i 2009 roku Phenian użył wyłącznie ładunków plutonowych.

"Obserwujemy Koreę Północną i przypuszczamy, że może ona skorzystać z wzbogaconego uranu lub jednego i drugiego - plutonu i uranu" - powiedział Dzung Seung Dzo, cytowany przez południowokoreańską agencję Yonhap.

Według niego od pierwszych dwóch prób atomowych, jakie reżim przeprowadził w latach 2006 i 2009 Północ poczyniła znaczne postępy w zmniejszeniu ładunku atomowego do rozmiarów, które umożliwiałyby jego zainstalowanie w głowicy rakiety. Jak powiedział, zazwyczaj zajmuje to około czterech lat. Amerykańscy i południowokoreańscy eksperci dotychczas nie byli w stanie powiedzieć, czy Korea Płn. dysponuje już niezbędną do tego technologią.

Phenian zapowiedział pod koniec stycznia, że przygotowuje "ważny zwrot w umacnianiu potencjału militarnego". Zachodni analitycy uważają, że informacja ta może zapowiadać rychłe przeprowadzenie przez Północ trzeciej próbnej eksplozji nuklearnej.

Miałaby to być odpowiedź na zaostrzenie sankcji przeciwko Phenianowi przez Radę Bezpieczeństwa ONZ po wystrzeleniu w grudniu ub. roku północnokoreańskiej rakiety, która wprowadziła na orbitę sztucznego satelitę Ziemi. Zdaniem Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, była to w istocie próba z pociskiem balistycznym dalekiego zasięgu zdolnym do przenoszenia głowic nuklearnych.

Według południowokoreańskich ekspertów kolejna próba może być dokonana jeszcze przed chińskim Nowym Rokiem, czyli przed 10 lutego.(PAP)

akl/ dmi/ ro/ kar/

13153045 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz