Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korea Płd.: Początek manewrów marynarki wojennej na Morzu Żółtym

0
Podziel się

Kora południowa rozpoczęła w czwartek największe w swej historii manewry
marynarki wojennej, przygotowujące do obrony przed atakiem okrętów podwodnych - poinformowało
ministerstwo obrony Korei Płd.

bEjaUEPV

Kora południowa rozpoczęła w czwartek największe w swej historii manewry marynarki wojennej, przygotowujące do obrony przed atakiem okrętów podwodnych - poinformowało ministerstwo obrony Korei Płd.

We wtorek oficjalna agencja północnokoreańska KCNA zapowiedziała, że wojsko Korei Północnej zmiażdży manewry Seulu potężnym uderzeniem.

Mimo to ćwiczenia marynarki rozpoczęły się zgodnie z planem, a rząd Korei Południowej wydał w środę komunikat, że "nie będzie tolerował żadnych prowokacji" w czasie trwania manewrów.

bEjaUEPX

Jeszcze w środę zareagował Phenian, porównując manewry w pobliżu spornej granicy morskiej między dwoma państwami do "bezpośredniej inwazji".

KCNA ostrzegła, by wszystkie statki cywilne trzymały się z daleka od morskiej granicy.

Korea Południowa przeprowadzi 5-dniowe manewry na Morzy Żółtym w odpowiedzi na zatonięcie w marcu południowokoreańskiego okrętu, o którego zatopienie Seul oskarża Korea Północną. Korea Północna temu zaprzecza.

Jak powiedział agencji AFP rzecznik ministerstwa obrony Korei Południowej ćwiczenia prowadzone będą w pobliżu Baengnyeong - w pobliżu której storpedowano Cheonan.

bEjaUEQd

Baengnyeong jest też wyspą położona najbliżej spornej granicy morskiej między Północą a Południem.

W manewrach weźmie udział 29 okrętów wojennych, w tym jeden niszczyciel i jeden okręt podwodny, 50 samolotów oraz 4,5 tys. żołnierzy marynarki, piechoty, sił powietrznych i straży przybrzeżnych Korei Południowej.

Korea Północna groziła "fizyczną odpowiedzią" także na amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe, które odbyły się pod koniec lipca.(PAP)

fit/

bEjaUEQe

6731087 arch. int.

bEjaUEQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)