Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korea Płn.: Politycy i wojskowi przysięgają lojalność Kim Dzong Unowi

0
Podziel się

#
dochodzi informacja o przysiędze lojalności
#

bErRZtLp

# dochodzi informacja o przysiędze lojalności #

17.12. Pjongjang (PAP/dpa,Reuters,Kyodo,AFP) - Przedstawiciele północnokoreańskich władz politycznych i wojskowych publicznie złożyli we wtorek przysięgę lojalności wobec przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una podczas centralnych uroczystości w Pjongjangu w związku z drugą rocznicą śmierci jego ojca Kim Dzong Ila.

Młody przywódca był - jak zauważa Reuters - w centrum uwagi podczas uroczystości upamiętniających wieloletniego przywódcę Korei Płn.

bErRZtLr

Oficjalna telewizja państwowa pokazywała relacje z uroczystości, na których widać Kim Dzong Una siedzącego w centrum olbrzymiej trybuny, pomiędzy dygnitarzami partyjnymi i wojskowymi; za trybuną rozpościera się gigantyczne czerwone malowidło przedstawiające uśmiechniętego ojca przywódcy.

Elity państwowe złożyły przysięgę posłuszeństwa młodemu Kimowi zaledwie kilka dni po tym, jak świat obiegła nieoczekiwana wiadomość o skazaniu na śmierć i wykonaniu wyroku na Dzang Song Teku, wpływowym do niedawna wuju Kim Dzong Una. Dzang był nawet uważany za najważniejszą osobę w państwie po jego przywódcy.

Agencje zwracają uwagę na brak obecności na trybunie ciotki Kim Dzong Una - Kim Kiung Hui, która była młodszą siostrą Kim Dzong Ila i żoną Dzanga. Razem z Dzangiem stanowili najbardziej "wpływową parę w Pjongjangu", uważaną za faktyczną siłę polityczną stojącą za północnokoreańskim kierownictwem.

Dzang Song Tek po poślubieniu ciotki Kim Dzong Una stał się szarą eminencją północnokoreańskiego reżimu. Wielu zagranicznych analityków widziało w nim zwolennika reform gospodarczych.

bErRZtLx

"Poprzez wyeliminowanie jedynego innego stronnictwa, władza w Korei Północnej jest teraz całkowicie skoncentrowana w rękach Kim Dzong Una" - podsumował Czong Song Dzang z seulskiego instytutu badawczego Sejong (Sedzong).

Według analityków egzekucja Dzang Song Teka stanowi największy polityczny wstrząs w Korei Płn. od przejęcia władzy przez Kim Dzong Una. Dynastia Kimów od ponad 60 lat rządzi w tym kraju żelazną ręką.

Wcześniej we wtorek Kim Dzong Un wraz z innymi przedstawicieli najwyższych władz uczcił pamięć swego ojca, składając wizytę w mauzoleum Kumsusan w Pjongjangu, gdzie spoczywa ciało Kim Dzong Ila. Przed mauzoleum, gdzie leży także Kim Ir Sen, założyciel Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej i dziadek obecnego przywódcy, zgromadziły się tłumy ludzi.

Kim Dzong Il zmarł 17 grudnia w wieku 69 lat na atak serca po 17 latach rządów. (PAP)

bErRZtLy

cyk/ sp/ ro/

15309993 15310140 15310103 15310138 arch.

bErRZtLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)