Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korea Płn.: Uhonorowano marynarzy, którzy ratowali portrety Kimów

0
Podziel się

Władze Korei Północnej uhonorowały grupę marynarzy, uznając ich za
bohaterów narodowych, po tym jak z narażeniem życia ratowali portrety przywódcy kraju Kim Dzong Ila
i jego zmarłego ojca Kim Ir Sena, kiedy ich statek tonął w ubiegłym roku u wybrzeży Chin -
poinformowały w piątek państwowe media w Phenianie.

bEgiKizp

Władze Korei Północnej uhonorowały grupę marynarzy, uznając ich za bohaterów narodowych, po tym jak z narażeniem życia ratowali portrety przywódcy kraju Kim Dzong Ila i jego zmarłego ojca Kim Ir Sena, kiedy ich statek tonął w ubiegłym roku u wybrzeży Chin - poinformowały w piątek państwowe media w Phenianie.

Kapitanowi i pierwszemu mechanikowi statku, którzy zginęli w wypadku, pośmiertnie przyznano tytuły przodowników pracy oraz złote medale i ordery Flagi Narodowej pierwszej klasy.

Północnokoreański frachtowiec zatonął 17 listopada niedaleko miasta Dalian, położonego na północno-wschodnim wybrzeżu Chin. W wypadku zginęło pięciu marynarzy. Piętnastu rozbitków, którzy przeżyli katastrofę, uratowała załoga jednego z chińskich statków.

bEgiKizr

Za odwagę uhonorowano całą załogę. Media w Phenianie nie podały w jaki sposób marynarze ratowali portrety, ani czy ocalały one z tonącego statku.

"Załoga wykazała się duchem obrony przywódców rewolucji, bohaterskim duchem poświęcenia i rewolucyjnym braterstwem pomimo porywistego wiatru i fal" - informują północnokoreańskie media.

W Korei Północnej historie poświęcenia obywateli w obronie portretów przywódców są podstawą państwowej propagandy, podkreślającej kult jednostki otaczający w tym komunistycznym kraju Kim Dzong Ila i Kim Ir Sena. Ich wizerunki zdobią tam gmachy publiczne i domy. Koreańczycy z Północy noszą również znaczki z wizerunkiem zmarłego w 1994 roku Kim Ir Sena, który został uznany za "wiecznego prezydenta". Dzień urodzin tego przywódcy jest świętem państwowym. (PAP)

keb/ ap/

bEgiKizx

552178

bEgiKizS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)