Notowania

wiadomości
31.03.2013 16:49

Korea Płn. grozi atakiem na bazy wojskowe USA w Japonii

# dochodzi reakcja Japonii #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi reakcja Japonii #

31.03. Phenian (PAP/Kyodo) - Korea Północna zagroziła w niedzielę atakiem na amerykańskie bazy wojskowe w Japonii, jeśli doszłoby do wojny z Koreą Południową. Według północnokoreańskiego dziennika "Rodong Sinmun" celem miałyby być bazy w prefekturach Aomori, Kanagawa i Okinawa.

Chodzi o bazy USA w Misawie w prefekturze Aomori, Yokosuka w prefekturze Kanagawa i bazę na wyspie Okinawa - sprecyzował "Rodong Sinmun" (Gazeta Pracy), będący organem Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei.

Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga skrytykował artykuł, podkreślając że "północnokoreańskiej prowokacji nie można tak po prostu wybaczyć". Zapewniono, że władze w Tokio bacznie będą się przyglądały Korei Północnej, "współpracując ze Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową, Chinami i Rosją", czyli państwami-uczestnikami sześciostronnych rozmów ws. denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Negocjacje te od dłuższego czasu pozostają w impasie.

W sobotę północnokoreańska agencja KCNA poinformowała, że władze w Phenianie ogłosiły "stan wojny" z Koreą Południową. Jest to kolejny etap eskalacji napięcia po lutowej próbie nuklearnej Korei Północnej.

Agencja Kyodo przypomina, że Phenian w ostatnich tygodniach groził też samej Japonii; 17 marca "Rodong Sinmun" napisał, że Korea Płn. zachowuje prawo do "ataku uprzedzającego na agresorów" i ostrzega, iż "Japonia nigdy nie będzie (wśród nich) wyjątkiem". (PAP)

cyk/ fit/ ls/

13514564 13514993 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz