Notowania

usa
17.04.2013 07:25

Korea Płn. nie wpuściła do Kaesong delegacji z Południa z żywnością

Na 900 obywateli Korei Południowej, pracujących zazwyczaj w strefie Kaesong, do kraju wróciło około 700.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Korea Północna uniemożliwiła w środę delegacji południowokoreańskich biznesmenów dostarczenie żywności około 200 pracownikom z Korei Południowej, którzy pozostali w strefie przemysłowej Kaesong, zamkniętej dwa tygodnie temu przez Phenian.

O zgodę na wejście do strefy, wspólnego przedsięwzięcia obu państw koreańskich, wystąpiło 10 przedstawicieli 123 południowokoreańskich firm obecnych w Kaesong. Ministerstwo ds. zjednoczenia poinformowało jednak, że wniosek został odrzucony przez władze Północy.

- _ To wysoce godne ubolewania, że Korea Północna odrzuciła tę prośbę i udaremniła ten akt humanitarny _ - oświadczył południowokoreański resort.

3 kwietnia Korea Północna zabroniła obywatelom Korei Południowej wstępu do kompleksu, usytuowanego około 10 km od granicy po stronie północnokoreańskiej. Wycofała także około 53 tys. swoich pracowników. Na 900 obywateli Korei Południowej, pracujących zazwyczaj w strefie Kaesong, do kraju wróciło około 700.

Kompleks Kaesong to połączenie taniej siły roboczej z Korei Płn. z południowokoreańskim kapitałem i technologiami. Strefa jest efektem prowadzonej przez Seul tzw. słonecznej polityki z lat 1998-2008, która miała na celu nasilenie kontaktów między państwami koreańskimi.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojna z Koreą nie odstrasza biznesmenów? Granica w mieście Dandong między Chinami i Koreą Północną otwarta tylko dla biznesmenów.
Atak rakietowy możliwy "w każdej chwili"! Według informacji południowokoreańskiego wywiadu Pjongjang zamierza dokonać testów rakiet krótkiego lub średniego zasięgu.
Korea Płn. "zatwierdziła" atak nuklearny na USA Sztab generalny armii Korei Północnej opublikował oświadczenie zatwierdzające _ bezlitosną operację _ wojsk.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz