Notowania

satelita
05.04.2009 10:06

Korea Płn. potwierdza umieszczenie satelity komunikacyjnego na orbicie

Korea Północna umieściła na orbicie okołoziemskiej doświadczalnego satelitę komunikacyjnego - podała jej oficjalna agencja prasowa KCNA.

Podziel się
Dodaj komentarz

Korea Północna umieściła na orbicie okołoziemskiej doświadczalnego satelitę komunikacyjnego - podała jej oficjalna agencja prasowa KCNA.

Phenian podkreślił, że wystrzelenie satelity jest pomyślnym krokiem na drodze rozwoju programu kosmicznego kraju.

Satelita Kwangmyongsong-2 (Jasny Promień) wszedł na orbitę o godz. 4.29 czasu polskiego i normalnie okrąża Ziemię - powiadomiła agencja.

Dodała, że "satelita nadaje z powrotem na Ziemię melodie +Pieśń generała Kim Ir Sena+ i "Pieśń generała Kim Dzong Ila+, a także dane pomiarowe".

Satelita został wyniesiony za pomocą rakiety Unha-2 (znanej również pod nazwą Taepodong-2) "w ramach narodowych projektów w sferze rozwoju badań kosmicznych" - podała KCNA.

Phenian potwierdził umieszczenie satelity kilka godzin po tym, jak USA, Korea Południowa i Japonia ogłosiły, że Korea Północna wystrzeliła w tym celu rakietę dalekiego zasięgu.

Źródła w Tokio podały, że rakieta przeleciała nad terytorium Japonii, a jej części spadły do Morza Japońskiego i Pacyfiku nie wyrządzając żadnych szkód.

Zaniepokojenie północnokoreańską próbą wyraziły Unia Europejska, Chiny, ONZ i Rosja. Jeszcze na niedzielę zapowiedziano konsultacje w tej sprawie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Sąsiedzi Korei Płn. oraz Stany Zjednoczone wskazywały przed zapowiadanym przez Phenian umieszczeniem satelity, że w przeszłości tego rodzaju próby służyły testom rakiety Taepodong-2. Może ona służyć zarówno do wprowadzania satelitów na orbitę, jak i do przenoszenia nuklearnych głowic bojowych. (PAP)

Tagi: satelita, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz