Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korea Płn. żąda uznania jej za państwo posiadające broń nuklearną

0
Podziel się:

Korea Płn. zażądała we wtorek uznania jej przez wspólnotę
międzynarodową za państwo posiadające broń nuklearną; odrzuciła tym samym warunek USA dotyczący
porzucenia wojskowego programu nuklearnego, zanim zostaną podjęte rozmowy na temat wznowienia
dialogu.

Korea Płn. zażądała we wtorek uznania jej przez wspólnotę międzynarodową za państwo posiadające broń nuklearną; odrzuciła tym samym warunek USA dotyczący porzucenia wojskowego programu nuklearnego, zanim zostaną podjęte rozmowy na temat wznowienia dialogu.

Po kilku tygodniach napięć na Półwyspie Koreańskim, w tym grożenia przez Pjongjang wojną nuklearną, Północ w ostatnich dniach zaczęła przynajmniej rozmawiać o dialogu w odpowiedzi na wezwania Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej - zauważa agencja Reutera.

Północnokoreański dziennik "Rodong Sinmun", organ KC Partii Pracy Korei, odrzucił bezzasadny i niemożliwy do zaakceptowania warunek Waszyngtonu i Seulu, że Pjongjang zgodzi się na demontaż broni jądrowej i zawiesi próby rakietowe.

"Jeśli Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna siedzi przy stole ze Stanami Zjednoczonymi, to musi być to dialog między dwoma państwami nuklearnymi, a nie (sytuacja, gdy) jedna strona zmusza drugą do demontażu broni nuklearnej" - napisano w gazecie.

Rzecznik Białego Domu poinformował niedawno, że Korea Płn. będzie musiała pokazać, iż poważnie podchodzi do porzucenia swych nuklearnych ambicji, żeby rozmowy z innymi mocarstwami miały znaczenie. USA i Korea Płd. podkreślają, że dialog będzie mógł zostać wznowiony tylko wtedy, gdy Korea Północna "zmieni zachowanie" i będzie przestrzegać zobowiązań międzynarodowych.

19 września 2005 r. Korea Płn. zgodziła się zawiesić prace nad uzyskaniem broni jądrowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa i pomoc gospodarczą. Później jednak wycofała się z tej deklaracji, a prowadzone w gronie sześciu państw (Chin, Japonii, obu Korei, Rosji i USA) sześciostronne negocjacje znalazły się w impasie. Obecnie Pjongjang utrzymuje, że nigdy nie porzuci swego programu nuklearnego.

W lutym br. Korea Płn. przeprowadziła trzecią już próbę nuklearną. W poniedziałek szef sztabu chińskich sił zbrojnych generał Fang Fenghui powiedział, że możliwa jest czwarta próba nuklearna w Korei Płn., co - jego zdaniem - wskazuje na potrzebę przeprowadzenia nowych rozmów z Pjongjangiem. Nie ujawnił, kiedy ewentualnie mogłoby dojść do następnej próby atomowej w Korei Płn.

W zeszłym tygodniu Korea Płn. uzależniła wznowienie dialogu z Koreą Płd. i USA m.in. od zniesienia sankcji ONZ, zaprzestania wszelkich prowokacji wymierzonych w Pjongjang i przeproszenia za akty agresji z przeszłości. Południowokoreańskie MSZ odrzuciło tę ofertę jako absurdalną i niezrozumiałą. (PAP)

cyk/ ro/

13661546 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)