Notowania

konflikt koreański
03.07.2013 19:36

Korea Północna czyni pojednawcze gesty wobec Korei Południowej

Zgodziła się też na powrót swych pracowników do nadgranicznego kompleksu przemysłowego Kaesong.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Kyodo/Fotolink/East News)

Korea Północna wznowiła działanie gorącej linii telefonicznej z Koreą Południową. Zgodziła się też na powrót swych pracowników do nadgranicznego kompleksu przemysłowego Kaesong.

Specjalna linia telefoniczna, działająca od 1971 roku, została odłączona w marcu, w okresie największego napięcia na Półwyspie Koreańskim spowodowanego lutową próbą nuklearną Korei Północnej.

- _ Czerwona linia zaczęła działać dziś po południu, gdy Korea Północna zaakceptowała nasze żądanie jej ponownego uruchomienia _ - podało południowokoreańskie MSZ.

Korea Północna zgodziła się też na powrót pracowników do kompleksu przemysłowego Kaesong, znajdującego się na terytorium tego kraju w odległości 10 km od granicy z Koreą Południową.

Działalność 123 południowokoreańskim firm w Kaesong została przerwana po wycofaniu z nich na początku kwietnia przez Pjongjang 53 tysięcy północnokoreańskich pracowników.

Kaesong jest jednym z symboli odprężenia w stosunkach między Koreami z lat 1998-2008. Jest to połączenie taniej siły roboczej z Korei Płn. z południowokoreańskim kapitałem i technologiami. W 2012 roku w kompleksie wyprodukowano towary wartości 470 milionów dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Ich rakiety nie są groźne dla Ameryki? Korea Północna nie opanowała jeszcze technologii miniaturyzacji, potrzebnej do zbudowania pocisku nuklearnego - powiedział przedstawiciel władz USA.
ONZ: Korei Płn. pracuje nad bombą atomową Poufny raport oenzetowskich ekspertów ostrzega!
Tym razem Korea Południowa grozi sąsiadom Ich celem miałoby być _ rozwiązanie kwestii humanitarnych dotyczących pracowników kompleksu Kaesong i normalizacja pracy strefy _.
Tagi: konflikt koreański, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz