Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korea Północna: Demontują część rakiety

0
Podziel się:

W Korei Północnej demontowana jest część stojącej już na rampie startowej rakiety dalekiego zasięgu, zapewne w celu rozwiązania jakiegoś problemu technicznego.

Korea Północna: Demontują część rakiety
(Polaris/East News)

W Korei Północnej demontowana jest część stojącej już na rampie startowej rakiety dalekiego zasięgu, zapewne w celu rozwiązania jakiegoś problemu technicznego - informują południowokoreańskie media.

Według agencji Yonhap nie wiadomo na razie, czy chodzi o próbę usunięcia usterki, wykrytej podczas przygotowań do startu, czy też wystrzelenie rakiety postanowiono w ogóle odwołać.

_ - Uzyskaliśmy sygnały, że część rakiety na rampie startowej w Tongchang-ri jest demontowana _ - pisze Yonhap, powołując się na południowokoreańskie źródła rządowe. Tongchang-ri to nowy północnokoreański poligon rakietowy w pobliżu granicy z Chinami.

W poniedziałek Phenian informował, że wydłuża do 29 grudnia okres, kiedy może wystrzelić rakietę, która ma wynieść na orbitę satelitę naukowego. Decyzję uzasadniono technicznymi problemami z modułem silnika. Pierwotnie start planowano na okres między 10 a 22 grudnia.

Zdaniem komentatorów kolejna próba rakietowa może mieć na celu upamiętnienie pierwszej rocznicy śmierci przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila, który zmarł 19 grudnia 2011 roku, a zarazem umocnienie władzy jego syna i następcy Kim Dzong Una. Zdaniem m.in. ONZ, USA i Korei Płd., w rzeczywistości Phenianowi chodzi o przetestowanie rakiety dalekiego zasięgu, na której można by zamontować głowicę nuklearną.

Sankcje, nałożone na Koreę Północną przez ONZ za przeprowadzenie prób nuklearnych w latach 2006 i 2009 zabraniają temu krajowi prowadzenia testów rakiet. Obecne przygotowania do wystrzelenia rakiety skrytykowała Korea Południowa, Rosja, Japonia, Stany Zjednoczone, a także NATO i ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Tam będą chodzić do szkoły rok dłużej Agencja AP przypuszcza, że celem wydłużenia edukacji może być umocnienie wśród młodzieży lojalności wobec przywódcy.
Wuj Kim Dzong Una podpisał ważną umowę Niedawno Kim Dzong Un, młody przywódca Korei Północnej, deklarował, że ma zamiar rozwijać gospodarkę i poprawić poziom życia ludności.
W XXI wiek wkroczą dopiero teraz? Jest apel Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton swoje słowa skierowała do przywódcy Korei Północnej, Kim Dzong Una.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)