Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korea Północna przeprowadziła próbę atomową. Jest odpowiedź Rosji

0
Podziel się:

Trzęsienie ziemi bez wątpienia wskazuje na test jądrowy w komunistycznym państwie.

Koreański Instytut Bezpieczeństwa Nuklearnego
Koreański Instytut Bezpieczeństwa Nuklearnego (PAP/EPA)

Próbny wybuch nuklearny w Północnej Korei był dwa razy silniejszy od poprzedniej eksplozji przed czterema laty.

[Aktualizacja: godzina 13:01]

Siłę podziemnej eksplozji oszacowano na podstawie wywołanego przez nią wstrząsu sejsmicznego. Miał on siłę czterech i dziewięciu dziesiątych stopnia w skali Richtera.

Dzisiejsza próba była trzecim próbnym wybuchem nuklearnym, dokonanym w Północnej Korei. Poprzednie przeprowadzono w roku 2006 i 2009. Władze w Pjongjangu poinformowały, że użyto zminiaturyzowanego sprzętu o dużej sile rażenia.

Według agencji Yonhap, na przeprowadzenie próby wskazuje _ sztuczne trzęsienie ziemi _ o sile około 5,0 w skali Richtera w północnej części Korei Północnej. Trzęsienie w Korei Północnej, którego przyczyną była prowdopodobnie eksplozja, zerejestrowały także inne ośrodki sejsmiczne, m.in. w Chinach, Japonii i USA.

Anonimowy dyplomata w Radzie Bezpieczeństwa ONZ powiedział, że bez wątpienia chodzi o próbę jądrową. Według agencji Yonhap, już w poniedziałek władze Korei Północnej przekazały Chinom i USA informację, że przeprowadzą próbę jądrową.

Jeśli informacje te się potwierdzą, a wszystko na to wskazuje, była to trzecia podziemna próba jądrowa przeprowadzona przez Koreę Północną. Wcześniejsze miały miejsce w 2006 i 2009 roku.

Szykują się kolejne próby

Jak poinformowała we wtorek agencja KCNA, na posiedzeniu w Phenianie ścisłe kierownictwo rządzącej Partii Pracy Korei podkreśliło konieczność podjęcia kolejnych prób z rakietami dalekiego zasięgu.

Partyjne kierownictwo wezwało także do _ podjęcia intensywnych działań _, które wzmocnią potencjał obronny kraju. Nie wiadomo jednak, o jakie konkretnie działania chodzi. Według władz Korei Południowej, może chodzić o nową próbę jądrową.

Już w styczniu, w proteście przeciwko sankcjom ONZ, Korea Północna zapowiedziała przeprowadzenie nowej próby atomowej i kolejnych testów rakiet. Rada Bezpieczeństwa rozszerzyła istniejące już sankcje wobec Korei Północnej po wystrzeleniu w grudniu rakiety dalekiego zasięgu. Według władz w Phenianie, chodziło jedynie o wyniesienie na orbitę cywilnego satelity. Społeczność międzynarodowa jest jednak przekonana, że była to kolejna próba rakietowa w ramach północnokoreańskiego programu atomowego.

Jest odpowiedź Rosji. Komentuje cały świat

Północnokoreańska próba atomowa nie zagraża Dalekiemu Wschodowi Rosji. Siergiej Wiktorow z Dalekowschodniego Centrum Ministerstwa do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych powiedział telewizji _ Wiesti _, że nie zanotowano wstrząsów sejsmicznych ani wzrostu radioaktywności:

_ - Na terytorium Regionu Dalekowschodniego nie zanotowano wstrząsów ani niebezpiecznych zjawisk sejsmicznych. Według danych Dalekowschodniego Urzędu Hydrometeorologii, poziom radiacji na Dalekim Wschodzie mieści się w normie. Nie ma zagrożenia dla życia mieszkańców regionu - _ powiedział Wiktorow.

Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że próba jądrowa Korei Północnej jest _ wysoce prowokacyjna _ i podkreślił, że program nuklearny Phenianu stanowi zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, ich sojuszników i międzynarodowego bezpieczeństwa. _ Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu podejmowały niezbędne kroki, by bronić siebie i swoich sojuszników _ - głosi oświadczenie Białego Domu.

Zdecydowany sprzeciw zgłosiły Chiny, które zaznaczyły, że stoją na stanowisku, iż należy zapobiegać nuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i rozprzestrzenianiu broni atomowej, a także _ podtrzymywać pokój i stabilność w północno-wschodniej Azji _.

Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył, że północnokoreańska próba jest _ godna najgłębszego ubolewania _. Zapowiedział, że Tokio zamierza _ w sposób zdecydowany zaprotestować _ po ostatecznym potwierdzeniu, że Phenian przeprowadził test nuklearny.

Także Niemcy potępiają próbę atomową Korei Północnej. Głos w tej sprawie zabrał niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle.

W przekazanym mediom komunikacie szef niemieckiej dyplomacji ostro potępia władze Korei Północnej za najnowszy test atomowy. Guido Westerwelle nazywa ten incydent skandalicznym naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak czytamy, w odpowiedzi na tę prowokację społeczność międzynarodowa musi zająć jasne stanowisko. Niemiecki minister sugeruje, aby rozważyć nowe sankcje wobec władz Korei Północnej. Jego zdaniem, w najbliższy poniedziałek tym problemem powinni zająć się ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej.

Korea karmi teraz propagandą

Komunistyczna propaganda wieści _ przełomowy sukces _. Ten jednak kosztować może Koreę Północną więcej niż zazwyczaj.

Ze względu na bezpośrednie zagrożenie próba jądrowa wywołała największy niepokój za południową granicą. Mówił o nim na specjalnej konferencji prasowej południowokoreański minister obrony Kim Min Suk. Test nuklearny potępiły już światowe mocarstwa i ONZ. Dla przyszłych działań kluczowe będzie stanowisko Chin, które także skrytykowały Pjongjang. Jeszcze dziś decyzje w sprawie Korei Północnej zapaść mają podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Czytaj więcej o sytuacji w Korei Północnej w Money.pl
Korea jest przed najsilniejszą próbą atomową W trakcie swych poprzednich prób jądrowych w 2006 i 2009 roku Phenian użył wyłącznie ładunków plutonowych.
Koreański dyktator straszy świat atomem Phenian przeprowadził już dwie próbne eksplozje nuklearne w latach 2006 i 2009.
_ Nuklearne odstraszanie _ odpowiedzią dla ONZ Korea Północna planuje wzmocnienie swego _ potencjału odstraszania nuklearnego. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)