Notowania

korea płd
15.04.2010 08:05

Koreańczycy wydobyli zatopiony okręt

Korwetę Cheonan, którą zatopiła tajemnicza eksplozja, podnosił ogromny, pływający dźwig.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Korea Południowa wydobyła z Morza Żółtego część wraku okrętu wojennego, zatopionego po tajemniczej eksplozji.

Jak podał Naczelny Sztab Połączonych Sił w Seulu, wszystko wskazuje na to, że w statku wciąż znajdują się ciała 44 marynarzy, którzy ponieśli śmierć w tonącej jednostce. Oficjalnie wciąż uważa się ich za zaginionych.

Południowokoreańska telewizja SBS pokazała zdjęcia ogromnego pływającego dźwigu, który podnosi rufę ważącej 1 200 ton korwety Cheonan. Okręt po eksplozji w okolicach wyspy Baengnyeong, tuż przy granicy z Koreą Północną, przełamał się na dwie części.

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/korea;poludniowa;wydobycie;wraku;okretu,galeria,3587,0.html)Cała operacja wyciągnięcia z morza, zamocowania i przetransportowania rufy na specjalnej barce ma potrwać 11 godzin. Badanie szczątków okrętu w bazie morskiej pozwoli określić przyczyny zatonięcia.

Pozostałą część jednostki władze Korei Południowej planują wydobyć z morza na początku przyszłego tygodnia.

Ratownikom udało się uratować 58 ze 104 marynarzy z okrętu, który 26 marca wykonywał rutynowy patrol. Z morza wyłowiono także dwa ciała.

Jak na razie nie udało się określić przyczyn eksplozji, choć nieoficjalnie podejrzewa się działania Korei Północnej. Nie wyklucza się, że okręt został trafiony torpedą lub wpłynął na minę z czasów wojny koreańskiej z lat 1950-1953.

Jak podało ministerstwo obrony w Seulu, Korea Południowa o pomoc w ustaleniu przyczyn jednej z największych południowokoreańskich katastrof morskich w historii poprosiła ekspertów z USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Szwecji.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: korea płd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz