Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koreańczycy zbudują elektrownię atomową w Emiratach

0
Podziel się:

Kontrakt wart jest 20,4 miliarda dolarów.

Koreańczycy zbudują elektrownię atomową w Emiratach
(Stefan Kühn/CC/Wikipedia)

Konsorcjum na, czele którego stoi Korea Południowa uzyskało od Zjednoczonych Emiratów Arabskich kontrakt na budowę elektrowni atomowych wart 20,4 miliarda dolarów.

BBC ocenia, że wartość kontraktu z czasem zwiększy się do 40 mld. dol. - poinformowała w niedzielę w oficjalnym komunikacie Korea Electric Power Corp (Kepco). Konsorcjum, któremu przewodzi Kepco pokonało w tym przetargu oferty grup grupy amerykańsko-japońskiej oraz firmy francuskiej.

Kontrakt opiewa na budowę czterech centrali nuklearnych w Emiratach, które zaczną produkować energię atomową od 2017 roku.

Kontrpropozycję wobec oferty koreańskiej złożyła grupa francuska, w skład której weszły firmy EDF, GDF-Suez, Total, Areva, Vinci i Alstom. Drugim konkurentem w przetargu był alians japońsko - amerykański założony przez General Electric i Hitachi.

W skład konsorcjum, które wygrało przetarg wchodzą, oprócz Kepco, takie firmy południowokoreańskie jak Samsung, Hyundai, Doosan Heavy Industries oraz amerykańska grupa Westinghouse i japońska Toshiba.

Dyrektor do spraw Komunikacji Korporacji Nuklearnej Emiratów(ENEC) Padraic Riley powiedział agencji AFP, że _ jeśli w przyszłości Emiraty zdecydują się na (konstrukcję) parku reaktorów ilość kontraktów się zwiększy _.

Kontrakt został podpisany w obecności prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejka Chalifa ibn Zajed an-Nahajana i jego południowo-koreańskiego odpowiednika Li Myung Baka - poinformowała agencja rządowa Wam.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)