Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kornowicz: Górecki był wielkim humanistą

0
Podziel się:

Humanista tworzący muzykę w służbie człowieczeństwu, patriota, człowiek o
żelaznych zasadach etycznych, silnej osobowości i wielkim sercu - powiedział o Henryku Mikołaju
Góreckim prezes Związku Kompozytorów Polskich, Jerzy Kornowicz.

Humanista tworzący muzykę w służbie człowieczeństwu, patriota, człowiek o żelaznych zasadach etycznych, silnej osobowości i wielkim sercu - powiedział o Henryku Mikołaju Góreckim prezes Związku Kompozytorów Polskich, Jerzy Kornowicz.

"Zmarł jeden z wielkich twórców polskiej szkoły kompozytorskiej. Swoją muzyką oddziaływał na cały świat. W tych słowach nie ma przesady. Twórczość Góreckiego docierała nie tylko do elit, lecz także do szerokich kręgów miłośników muzyki. Cała jego technika kompozytorska funkcjonowała w służbie człowieczeństwu" - wspominał w piątkowej rozmowie z PAP Kornowicz.

Zdaniem prezesa Związku Kompozytorów Polskich, Górecki "zjednywał sobie słuchaczy, a także ludzi, którzy mieli z nim kontakt prywatny swą gigantyczną duszą, wielką +jak piec+ osobowością, która pozwalała nie wątpić w prawdziwość jego odczuć".

"To był człowiek prawdziwy, autentyczny, niezachwiany w etycznych wyborach. To wszystko znajdywało odbicie w jego muzyce. Był twórcą głęboko humanistycznym, zawsze pochylonym nad ludzkim losem. Bez względu na język dźwiękowy, zawsze za muzyką Góreckiego stał gigantyczny człowiek. Człowiek szlachetny, wielkiego gestu, zdecydowania, niekiedy skrajnych kontrastów i ogromnej wyrazistości" - wspominał Kornowicz.

Jerzy Kornowicz zapamiętał Góreckiego także jako "kogoś, kto był głęboko przejęty Polską, między innymi tym, co w naszym kraju w ostatnich latach nie wychodziło".

"Popierał działania stabilizujące media, przeciwstawiał się +kombinowaniu+ przy mediach, ich upartyjnieniu. Na sercu leżał mu los Polskiego Radia. Jego prywatne opinie o polityce w Polsce byłyby raczej nie do cytowania. Górecki nie szczędził klasie politycznej słów rozczarowania - jej małością, małostkowością, uwikłaniem, a niekiedy - głupotą" - opowiadał prezes Związku Kompozytorów Polskich.

"Jakim Górecki był prywatnie? Łatwym w kontakcie, emocjonalnym. Jeśli w rozmówcy wyczuł osobę również emocjonalną, z wewnętrznym żarem, to potem... szło, szło i szło. Chciałoby się go jeść łyżkami" - przyznał Kornowicz.

Jak powiedział, "źródło prawdy Góreckiego biło gdzieś na górze, a on komponował prawdziwie +po górecku+".

"Jako artysta nie miał żadnych kłopotów w łączeniu lokalności z uniwersalnością oraz patriotyzmu śląskiego z patriotyzmem polskim, z czuciem całego świata i ludzkości" - powiedział o Góreckim Jerzy Kornowicz.(PAP)

jp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)