Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korolec: chcemy, by szczyt klimatyczny odbył się na Stadionie Narodowym

0
Podziel się:

Chcemy, by przyszłoroczny szczyt klimatyczny ONZ w Warszawie był w dużej
mierze zorganizowany na Stadionie Narodowym - powiedział w piątek minister środowiska Marcin
Korolec. Oficjalna decyzja przyznająca prawo organizacji spotkania zapadnie 7 grudnia w Dausze.

Chcemy, by przyszłoroczny szczyt klimatyczny ONZ w Warszawie był w dużej mierze zorganizowany na Stadionie Narodowym - powiedział w piątek minister środowiska Marcin Korolec. Oficjalna decyzja przyznająca prawo organizacji spotkania zapadnie 7 grudnia w Dausze.

Polska ma być gospodarzem kolejnego szczytu klimatycznego ONZ na przełomie listopada i grudnia 2013 roku. Jak mówiła PAP wiceminister środowiska Beata Jaczewska, Polska - jako jedyny kraj z tzw. grupy wschodnioeuropejskiej, której przypadał przywilej organizacji szczytu w 2013 roku - zgłosił swoją kandydaturę.

Minister Korolec na konferencji prasowej powiedział, że gotowość Polski do organizacji szczytu "została ciepło przyjęta" na trwającym obecnie szczycie w Dausze. Dodał, że jest także optymistą co do formalnej decyzji, którą ONZ podejmie 7 grudnia.

Poinformował, że delegacja z Sekretariatu Konwencji Klimatycznej ONZ odwiedziła Polskę mniej więcej miesiąc temu i pozytywnie oceniła Stadion Narodowy - jako miejsce organizacji szczytu.

Korolec ocenił, że trwająca konferencja w Katarze jest bardzo ważna, ponieważ podczas niej prawdopodobnie zostanie przedłużony okres obowiązywania Protokołu z Kioto do 2020 r. (tzw. pierwszy okres rozliczeniowy kończy się w bieżącym roku).

"Jestem optymistą i myślę, że ten protokół zostanie przedłużony" - zaznaczył szef resortu środowiska. "To przedłużenie rozumiem jako inwestycję UE (która zadeklarowała udział w drugim okresie rozliczeniowym Protokołu z Kioto - PAP) w ten cały proces rozmów klimatycznych. Inwestycję, która ma na celu rozpoczęcie prawdziwych globalnych negocjacji, które mają się zakończyć w 2015, aby nowe globalne porozumienie (klimatyczne - PAP) obowiązywało od 2020 roku" - dodał.

Korolec odniósł się także do "wyróżnienia", jakie Polska otrzymała w Dausze od organizacji ekologicznych. Chodzi o anty-nagrodę klimatyczną, tzw. Skamielinę Dnia. Jak zaznaczają ekolodzy, jest ona przyznawana państwom, które blokują postęp negocjacji dotyczących klimatu.

"To jest dosyć ciekawe, że Polska otrzymała to +wyróżnienie+ jako państwo, które zredukowało na podstawie Protokołu z Kioto emisję CO2 o 30 proc. przy wymaganych 6 proc." - powiedział. Jak dodał, "nagroda" przyznana Polsce "jest tryumfem ideologii nad zdrowym rozsądkiem i pewnym niezrozumieniem sytuacji".

Przypomniał, że laureatem tej "nagrody" była wcześniej także Komisja Europejska. "Pogratuluję pani komisarz, że jesteśmy w dobrym gronie" - dodał minister. (PAP)

mick/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)