Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korolec: moim zadaniem jest budowanie zaufania między uczestnikami szczytu

0
Podziel się

Przewodniczący konferencji klimatycznej COP19, minister środowiska Marcin
Korolec zadeklarował, że jego głównym zadaniem jest budowanie zaufania między państwami
uczestniczącymi w szczycie, szczególnie w delikatnej kwestii finansowania polityki klimatycznej.

bErYkgSt

Przewodniczący konferencji klimatycznej COP19, minister środowiska Marcin Korolec zadeklarował, że jego głównym zadaniem jest budowanie zaufania między państwami uczestniczącymi w szczycie, szczególnie w delikatnej kwestii finansowania polityki klimatycznej.

Na wtorkowej konferencji prasowej Korolec dodał, że ściśle współpracuje z administracją peruwiańską oraz francuską, w celu wypracowania ogólnego konsensusu. Lima i Paryż będą gospodarzami przyszłych konferencji klimatycznych w 2014 i 2015 roku. We Francji na zostać wynegocjowane nowe porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 r.

Korolec dodał, że w negocjacjach dot. finansowania polityki klimatycznej pomagają mu również minister finansów Ugandy oraz minister budownictwa Danii. "Są to bardzo delikatne rozmowy" - ocenił przewodniczący. Poinformował, że w rozmowach nt. wyrównywania strat spowodowanych negatywnymi zjawiskami klimatycznymi pomagają mu przedstawiciele Szwecji i RPA.

bErYkgSv

Minister środowiska ocenił, że pierwszy dzień konferencji klimatycznej był bardzo zachęcający. "Strony są już gotowe do konkretnej pracy" - podkreślił.

Przewodniczący konferencji poinformował również, że goście szczytu czują się w Warszawie bardzo komfortowo. "Mam szereg raportów od uczestników, że czują się u nas bardzo dobrze. Są oni również zadowoleni z warunków pracy, jakie panują na Stadionie Narodowym" - dodał.

Korolec przypomniał, że w ramach szczytu odbędą się specjalne dni spotkań z przedstawicielami biznesu oraz burmistrzami miast. "Razem z organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami firm i miast będziemy zastanawiać się nad skutecznymi sposobami walki ze zmianami klimatu" - powiedział.

Dodał, że w przyszły poniedziałek razem z delegacją fińską odbędzie się dzień poświęcony lasom oraz ich roli m.in. w pochłanianiu gazów cieplarnianych.

bErYkgSB

COP19 w Warszawie potrwa do piątku, 22 listopada. Pierwsze sześć dni poświęcone będzie na sesje, w tym nieformalne, różnych zespołów ONZ-owskiej konwencji klimatycznej. Drugi tydzień to spotkania najwyższych rangą przedstawicieli stron konwencji. (PAP)

mick/ wkr/ mki/ as/

bErYkgSW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)