Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korolec: najbliższe wyzwanie - konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie

0
Podziel się:

Najbliższym wyzwaniem stojącym przed nowym ministrem środowiska jest
zbliżająca się konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie (RPA) - powiedział dziennikarzom w piątek
nowy szef tego resortu, minister Marcin Korolec.

Najbliższym wyzwaniem stojącym przed nowym ministrem środowiska jest zbliżająca się konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie (RPA) - powiedział dziennikarzom w piątek nowy szef tego resortu, minister Marcin Korolec.

W ocenie Korolca ochrona środowiska to cała masa bieżących spraw, wynikających m.in. z działalności legislacyjnej Unii Europejskiej i światowych negocjacji. "Najbliższe zewnętrzne wyzwanie to światowa konferencja klimatyczna w Durbanie. W poniedziałek mamy duże spotkanie kierownictwa i wtedy będziemy rysować kalendarz resortu na kolejne dni" - powiedział nowy minister.

"Będę przedstawiał własne pomysły, ale najpierw muszę się zapoznać z najpilniejszymi, pierwszoplanowymi zadaniami" - zaznaczył.

"Mam pewne rady od ustępującego ministra Andrzeja Kraszewskiego, mam nadzieję na spotkanie z ministrem Maciejem Nowickim. Będę słuchał moich znakomitych poprzedników" - dodał.

Korolec podkreślił, że już w poniedziałek spotyka się "na długą rozmowę" z Kraszewskim na temat pierwszoplanowych wyzwań stojących przed ministrem środowiska. "W piątek, ze względu na debatę nad expose premiera w Sejmie, była to krótka rozmowa. Jesteśmy umówieni na poniedziałek i na kolejne spotkania. To będzie proces kontynuacji, a nie rewolucji" - podkreślił.

Korolec nie krył, że rozpoczynając pracę na stanowisku ministra odczuwa emocje i tremę. "Zmiana funkcji wiceministra na ministra i to w innym resorcie (Korolec był dotychczas wiceministrem gospodarki - PAP) to zupełna zmiana charakteru pracy" - ocenił.

Podkreślał, że pracując w resorcie gospodarki współdziałał z resortem środowiska. "Na unijnej Radzie Konkurencyjności w Sopocie, gdzie rozmawialiśmy o problemach polityki przemysłowej dla Europy, naszym gościem specjalnym był minister Kraszewski. Ta dobra współpraca między resortami gospodarki i środowiska jest unikalna na skalę europejską i światową" - podkreślił.

W ocenie Kraszewskiego, który przekazał w piątek po południu obowiązki Korolcowi, nowy minister jest jego godnym następcą. "Minister Korolec zawsze był po +zielonej+ stronie - w poprzednim rządzie cieszyliśmy się doskonałą współpracą z wicepremierem Pawlakiem i nasze ministerstwa pracowały bardzo harmonijnie" - podkreślił były minister.

Według Kraszewskiego podczas jego dwuletniej kadencji udało się przygotować i bardzo dobrze przeprowadzić polskie przewodnictwo w UE. "Nieformalna rada ochrony środowiska, która odbyła się w Sopocie, wszystkie procesy przygotowania do Durbanu, to również idzie bardzo dobrze" - ocenił.

"Druga rzecz, która się udała - to odpady komunalne - stworzone są jasne ramy, które umożliwią gminie przejęcie odpowiedzialności za strumień odpadów i gospodarowania nimi, zgodnie z zasadami prawa i zdrowym rozsądkiem, w interesie nas wszystkich" - powiedział.

Symbolem tego, czego nie udało się załatwić podczas dwu lat, jest dla Kraszewskiego brak rozszerzenia Puszczy Białowieskiej. "Mimo wszystko ograniczyliśmy wyrąb drzew, ograniczyliśmy polowania w strefie ochronnej, przez co Puszcza jest chroniona, choć najlepiej byłoby dołączyć do niej część pozostającą poza parkiem" - powiedział.

"Nowy minister będzie musiał rozmawiać ze społecznościami lokalnymi i namówić je na poszerzenie tego parku. Mnie nie udało się tego zrobić, bo jest samorządowe prawo weta, które czyni sprawę ochrony tego bezcennego skarbu, jakim jest Puszcza, zakładnikiem interesów lokalnych i lobby gospodarczego" - podkreślił.

Kraszewski pytany o plany przypomniał, że jest wykładowcą akademickim. "Wracam na Politechnikę Warszawską z radością i poczuciem spełnienia. Bardzo dobrze zapamiętam ten okres wspaniałej przygody z administracją publiczną i polityką" - dodał. "Nie biorę urlopu, bo w lecie na uczelni jest czas na urlopy (...) Będę też ekspertem, będę dzielił się wiedzą, również z obecnym ministrem środowiska" - dodał.

Wśród zadań stojących przed nowym ministrem wymienił uporządkowanie gospodarki wodnej. "Ustawa Prawo wodne - ponad 100 stron, gęstego prawniczego tekstu - musi być napisana od nowa. Muszą być inaczej podzielone kompetencje, musi być inaczej zorganizowana ochrona przeciwpowodziowa, musi być inaczej zorganizowane planowanie" - wyliczał.

Do załatwienia pozostają też sprawy związane z gospodarką odpadami, "poza odpadami komunalnymi, które udało się rozwiązać, są jeszcze odpady opakowaniowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady przemysłowe" - powiedział Kraszewski.

Dodał, że pozostają także problemy z mocno +nawęgloną+ energetyką. "Trzeba będzie wyważyć tu pewne racje ochrony klimatu i racje polskiej energetyki" - podkreślił. "Pogodzenie tych racji, w obliczu kryzysu, który może się zdarzyć, nie będzie wcale takim prostym zadaniem. To będzie wspólna robota dla ministrów gospodarki i środowiska i w takiej konfiguracji, która stworzyła się w związku z nominacją ministra Korolca, te sprawy będą łatwiejsze" - dodał Kraszewski. (PAP)

ago/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)