Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kościelna Komisja Historyczna luteran: bp Jagucki tajnym i świadomym współpracownikiem SB

0
Podziel się:

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego bp Janusz Jagucki był tajnym i świadomym
współpracownikiem SB - uznało Kolegium Kościelnej Komisji
Historycznej luteran.

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego bp Janusz Jagucki był tajnym i świadomym współpracownikiem SB - uznało Kolegium Kościelnej Komisji Historycznej luteran.

Jak powiedział PAP przewodniczący kolegium bp Czesław Cieślar, po zbadaniu dokumentów SB nie ma żadnych wątpliwości co do tajnej i świadomej współpracy bp Jaguckiego i uchwała jednoznacznie to stwierdza. "Uzasadnienie zostanie przedstawione członkom Synodu Kościoła, a do nich będzie należała ocena tego faktu" - powiedział bp Cieślar.

Jagucki jest biskupem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce od 2000 r. Pochodzi z Sorkwitów, w 1970 r. ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie, w tym samym roku został ordynowany na duchownego. W latach 1970-76 był wikariuszem i administratorem parafii w Giżycku; potem, w latach 1975-86, administratorem parafii w Ełku i Suwałkach, następnie w Rynie. W okresie 1976-2000 r. był proboszczem parafii w Giżycku. W 2000 r. został wybrany na urząd Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a 2001 r. konsekrowany. Jest współzałożycielem Fundacji Joannitów w Polsce z siedzibą w Mrągowie, która prowadzi m.in. stacje pomocy socjalnej.

Synod rozpoczął się w piątek w Warszawie. - Uchwała Kolegium Komisji Historycznej w sprawie inwigilacji luteran przez SB ma być jego głównym tematem. Zostanie też nim postawiony wniosek o odwołanie bp. Jaguckiego - powiedział PAP autor tego wniosku, biskup polowy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Ryszard Borski.

Synod ma też wypracować stanowisko wobec zapłodnienia metodą in vitro. Komisja do spraw teologii i konfesji pod przewodnictwem ks. prof. Marcina Hintza przygotowała projekt takiego stanowiska. Zgodnie z nim Kościół nie widzi przeciwwskazań etycznych dla stosowania metody in vitro pod warunkiem, że nie będzie ona prowadziła do produkcji nadliczbowych zarodków.

Kościół Ewangelicko-Augsburski jest najliczniejszym w Polsce Kościołem protestanckim, należy do grupy Kościołów luterańskich. Zasady wiary oparte są na Konfesji Augsburskiej z 1530 roku. Zwierzchnią władzą ustawodawczą Kościoła jest Synod, a wykonawczą - Konsystorz.

Biskup Kościoła jest duchownym Zwierzchnikiem Kościoła. Kieruje on pracami Kościoła jako Prezes Konsystorza, ordynuje duchownych oraz wyświęca biskupów. Wybierany jest przez Synod na okres 10 lat z możliwością powtórnej elekcji.

Synod jest parlamentem Kościoła i jego najwyższą władzą. Jest powołany do uchwalania wszelkich praw kościelnych i rozstrzygania kwestii bieżących. W jego skład wchodzi ok. 70 osób: Biskup Kościoła, biskupi diecezjalni, Ewangelicki Biskup Wojskowy, generalny wizytator nauczania kościelnego, wiceprezes Konsystorza i kuratorzy diecezjalni, 15 delegatów duchownych, 30 delegatów świeckich, przedstawiciel nauczycieli akademickich ChAT, przedstawicielka kobiet-magistrów teologii, przełożona Diakonatu, przedstawiciele duszpasterstw. Kadencja Synodu trwa pięć lat.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)