Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kościoły apelują o ochronę przyrody

0
Podziel się:

O redukcję odpadów miejskich, utylizację wysypisk śmieci, oczyszczanie
powietrza, wody i gleby, o ochronę lasów, a także stosowanie technologii ekologicznych zaapelowali
w środę zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

O redukcję odpadów miejskich, utylizację wysypisk śmieci, oczyszczanie powietrza, wody i gleby, o ochronę lasów, a także stosowanie technologii ekologicznych zaapelowali w środę zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Pod apelem podpisali się: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz zwierzchnicy i przedstawiciele: Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, Kościoła Polskokatolickiego w RP, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w RP.

"Produkujemy góry śmieci, trującą żywność, wycinamy lasy, otaczamy się światem z plastiku. Oślepienie żądzą zysku sprawia, że czyste strumienie zamieniamy w trujące ścieki, a bujne lasy i łany zboża w jałową i pustą ziemią, zaś cuda natury w zwały betonu. Żyjemy tak, jakbyśmy byli ostatnim pokoleniem, które zamieszkuje ziemię" - czytamy w liście podpisanym przez zwierzchników Kościołów, którzy podkreślają też, że ochrona środowiska "to nie tylko techniczny problem równowagi ekologicznej, ale także problem moralny i duchowy współczesnego człowieka, który zapomina, że on sam i świat są Bożym stworzeniem".

Autorzy listu wyrażają nadzieję, że dzięki apelowi wierzący wpłyną na osoby ze swojego otoczenia, by zmienili nawyki, takie jak wywożenie śmieci do lasu czy zaśmiecanie ulic, dróg i pól. Podkreślają też, że wielu chrześcijan na całym świecie angażuje się w konkretne programy służące ochronie środowiska.

"Nasz apel kierujemy także do władz państwowych i samorządowych. Wyrażamy troskę w kwestii prywatyzacji i komercjalizacji zasobów wody i przestrzeni publicznej. Zachęcamy do kształtowania takiej polityki społecznej, która promuje bezpieczne przetwarzanie i utylizację trujących odpadów" - napisali.

Hierarchowie wezwali też do redukcji odpadów, utylizacji wysypisk śmieci, oczyszczania powietrza, wody i gleby; ochrony lasów oraz zagrożonych gatunków roślin a także do odtwarzania ekosystemów. Zaapelowali też o stosowanie technologii ekologicznych w przetwarzaniu i konserwacji żywności oraz produkcji opakowań; opracowanie umów międzynarodowych dotyczących sprawiedliwego wykorzystywania zasobów morskich, które nie doprowadzą do zachwiania równowagi ekologicznej.

"Mądra asceza wyraża się unikaniem nadmiernej konsumpcji, odpowiedzialnym korzystaniem z dóbr naturalnych oraz rezygnacją z produkowania i gromadzenia nadmiaru przedmiotów i opakowań. Jednym z jej przejawów jest coraz bardziej zapominany post, który jako samoograniczanie własnych pożądań, staje się narzędziem duchowej przemiany i pomocy potrzebującym" - podkreślają autorzy listu.

Podczas środowej uroczystości w sali plenarnej obrad Konferencji Episkopatu Polski ks. Artur Aleksiejuk z Kościoła prawosławnego wyraził nadzieję, że Kościoły, które podpisały apel, będą realizować idee w nim zawarte.

Abp Michalik nawiązał do innych osiągnięć dialogu między Kościołami. Przypomniał spotkanie z prawosławnym patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem w sierpniu ub.r., podczas którego podpisano wspólny apel Kościoła katolickiego i prawosławnego o pojednanie narodów polskiego i rosyjskiego.

"Celem tego dokumentu było, by powiedzieć ludziom dobrej woli, że Kościół prawosławny w Rosji i Kościół katolicki w Polsce na bardzo wiele problemów mają wspólne spojrzenie, wspólny niepokój wobec rozwoju agresji wobec dobra, które przyniósł Chrystus na ziemię" - podkreślił hierarcha.

Zdaniem abp. Michalika, zbliżenie ekumeniczne nie jest możliwe przy wzajemnej nieżyczliwości, stąd potrzebne jest pojednanie między narodami. (PAP)

skz/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)