Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kosiniak-Kamysz: zmiany w OFE zgodne z konstytucją

0
Podziel się

#
Dochodzi stanowisko wiceminister finansów Izabeli Leszczyny
#

bErwkMYB

# Dochodzi stanowisko wiceminister finansów Izabeli Leszczyny #

29.10. Warszawa (PAP) - Projekt ustawy dotyczący zmian w systemie emerytalnym jest zgodny z konstytucją i nie ma żadnych znamion wywłaszczenia - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz w odpowiedzi na raport Prokuratorii Generalnej SP, oceniający zmiany jako wywłaszczenie.

"Po to są prowadzone konsultacje, aby każda ze stron mogła wydać swoją opinię. Rozmawiałem dziś z ministrem Kowalczykiem z Ministerstwa Finansów i on potwierdza słuszność tych (projekt ustawy dot. zmian w systemie emerytalnym - PAP) rozwiązań. Jesteśmy do nich przekonani. Mamy opinie konstytucjonalistów i ekonomistów i one potwierdzają, że jest to zgodne z Konstytucją i nie mają żadnych znamion wywłaszczenia. To się odbywa w systemie obowiązkowym, a podstawą jest gwarancja wypłat i to zobowiązanie zostaje podtrzymane, a według mnie, nawet wzmocnione" - powiedział we wtorek dziennikarzom Kosiniak-Kamysz.

bErwkMYD

Ministerstwo finansów nie ma wątpliwości, że zmiany w systemie emerytalnym proponowane przez rząd są zgodne z konstytucją. Wiceminister finansów Izabela Leszczyna poinformowała PAP, że Sąd Najwyższy w 2008 r. stwierdził jednoznacznie, że składki emerytalne odprowadzane do otwartego funduszu emerytalnego nie są prywatną własnością członka funduszu, tylko są środkami publicznymi.

OFE są częścią państwowego, powszechnego i obowiązkowego systemu emerytalnego i jako prywatne instytucje jedynie zarządzają publicznymi środkami. Gdyby było inaczej, oznaczałoby to niekonstytucyjność ustawy wprowadzającej reformę emerytalną w 1999 r." - zaznaczyła Leszczyna.

Także szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki uważa, że proponowane w projekcie zmiany są zgodne z konstytucją i nie są wywłaszczeniem. "W mojej opinii zdecydowanie nie" - zaznaczył Bielecki w rozmowie z dziennikarzami. "Należy wyjaśnić, na jakiej podstawie takie opinie są formułowane" - dodał Bielecki.

Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa napisała w opinii do projektu, że "projektowana ustawa zakłada odebranie części własności niepaństwowej osobie prawnej i przekazanie jej na rzecz państwowej jednostki organizacyjnej, a zatem klasyczne wywłaszczenie (...) Konstytucja RP dopuszcza wywłaszczenie, ale tylko pod dwoma warunkami: celu publicznego i słusznego odszkodowania".

bErwkMYJ

W połowie października resort pracy opublikował projekt zmian w systemie emerytalnym, które mają wejść w życie z końcem stycznia 2014 roku. Od 4 lutego 2014 roku OFE będą musiały lokować nie mniej niż 75 proc. aktywów w akcje, limit ma obowiązywać przez 2 lata. Projekt wprowadza również okresową, porównawczą stopę zwrotu OFE, którą będzie stanowił wskaźnik złożony w 90 proc. z indeksu WIG i w 10 proc. z trzymiesięcznej stawki WIBOR. Organ nadzoru ma publikować porównanie stóp zwrotu funduszy z benchmarkiem od 1 lipca 2014 roku do 30 czerwca 2016 roku.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli rządu, część obligacyjna OFE zostanie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze będą miały zakaz inwestowania w dług skarbowy oraz gwarantowany przez Skarb Państwa. W projektowanej ustawie przewiduje się także dobrowolność wyboru pomiędzy OFE i ZUS. Na złożenie oświadczenia ubezpieczony wchodzący do systemu emerytalnego będzie miał 3 miesiące, natomiast członek OFE - w okresie przejściowym - będzie mógł złożyć oświadczenia od dnia 1 kwietnia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2014 r. Pierwsze okno transferowe OFE-ZUS będzie po dwóch latach, a później co cztery lata. (PAP)

nik/ fdu/ mmu/ je/

bErwkMZe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)