Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kosiński: PSL będzie za odrzuceniem weta do ustawy o sądach

0
Podziel się:

PSL zagłosuje za odrzuceniem prezydenckiego weta do obywatelskiej ustawy o
okręgach sądowych, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych na mocy tzw. reformy
Gowina - poinformował rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. Bronisław Komorowski w środę ogłosił decyzję
o zawetowaniu tej ustawy.

PSL zagłosuje za odrzuceniem prezydenckiego weta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych na mocy tzw. reformy Gowina - poinformował rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. Bronisław Komorowski w środę ogłosił decyzję o zawetowaniu tej ustawy.

"Ta decyzja prezydenta Komorowskiego oznacza brak szacunku dla woli obywateli, którzy podpisali się pod obywatelskim projektem ustawy, brak szacunku dla większości sejmowej, która ten projekt, tę ustawę, tutaj w Sejmie uchwaliła" - powiedział Kosiński na środowym briefingu prasowym.

Dodał, że Stronnictwu jest przykro z powodu decyzji Komorowskiego i ludowcom trudno jest ją zrozumieć, tym bardziej, że ustawę poparło 170 tys. obywateli.

PSL - jak mówił rzecznik partii - nie rozumie argumentacji prezydenta. "Ponieważ pan prezydent powoływał się na ekspertyzę, która powstała w trakcie prac nad projektem ustawy w komisji sprawiedliwości, a te błędy legislacyjne, które rzeczywiście pojawiły się w procesie legislacyjnym, potem zostały zniesione poprzez kolejne poprawki" - powiedział Kosiński.

W uzasadnieniu swej decyzji Komorowski m.in. przywołał ekspertyzę skierowaną do sejmowej komisji sprawiedliwości, która pracowała nad obywatelskim projektem ustawy.

Według prezydenta ekspertyza wskazywała na wady projektu - np. na to, że ustawa miała wejść w życie po pół roku od jej ogłoszenia, a jednocześnie minister sprawiedliwości miał mieć obowiązek przeniesienia sędziów i pracowników do przywróconych sądów w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia ustawy, czyli w okresie gdy formalnoprawnie sądy te jeszcze by nie istniały.

Jednocześnie Kosiński stwierdził, że zaproponowany przez Komorowskiego projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, ludowcy traktują "jako wstęp do kompromisu, jako wstęp do właściwych negocjacji".

Prezydencki projekt pozostawia ministrowi sprawiedliwości kompetencje do tworzenia i likwidacji sądów rejonowych; precyzuje jednak przesłanki do podejmowania typu decyzji. Jak wynika z projektu, sąd rejonowy mógłby być tworzony dla obszaru jednej, lub większej liczby gmin, zamieszkałych przez co najmniej 60 tys. mieszkańców, jeżeli łączna liczna spraw cywilnych, karnych i nieletnich wpływających do sądu rejonowego z obszaru gminy lub kilku gmin, wynosi co najmniej 7 tys. w ciągu roku kalendarzowego.

"Oczywiście ten projekt będzie podlegał zmianom tu w parlamencie i my jako PSL będziemy chcieli, aby uratować jak najwięcej sądów rejonowych, a więc nie tylko te 27 sądów z 79 jak zakłada prezydencki projekt, ale dużo, dużo" - powiedział rzecznik PSL.

Ludowcy zamierzają zgłosić do prezydenckiej propozycji kilka poprawek. Pierwsza z nich - jak mówił Kosiński - będzie dotyczyła obniżenia "współczynnika mieszkańców z 60 tys. na nieco niższy, co spowoduje, że więcej sądów rejonowych będzie możliwych do przywrócenia".

Kolejna poprawka ma dotyczyć zasady "obligatoryjnego tworzenia sądu rejonowego, jeśli w danym okręgu liczba rozpatrywanych spraw wynosi co najmniej 7 tys. w skali roku".

Ponadto - według Kosińskiego - PSL zgłosi poprawkę, która do tej liczby 7 tys. spraw cywilnych, karnych, spraw nieletnich rozpatrywanych w ciągu roku, włączy sprawy ksiąg wieczystych. "Tego w tym projekcie prezydenckim zabrakło" - powiedział rzecznik PSL.

kos/ lt/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)