Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kosowo: Marszałek Sejmu z wizytą u polskich żołnierzy

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o wizycie w Kosowie szefa MSWiA Jerzego Millera
#

# dochodzi informacja o wizycie w Kosowie szefa MSWiA Jerzego Millera #

29.03. Prisztina (PAP) - Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wraz z delegacją parlamentarną rozpoczął w poniedziałek rano jednodniową wizytę w Kosowie, gdzie złoży życzenia wielkanocne polskim żołnierzom w bazie Camp Bondsteel. Do Kosowa pojechał też szef MSWiA Jerzy Miller.

Parlamentarzyści spotkają się z żołnierzami z XXII zmiany Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych i Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. Planowana jest też rozmowa z dowódcą Wielonarodowych Grup Bojowych (MNGB).

Poza Komorowskim w delegacji biorą udział wicemarszałek Sejmu z SLD Jerzy Szmajdziński oraz posłowie z sejmowej komisji obrony narodowej: Jadwiga Zakrzewska (PO), Mieczysław Łuczak (PSL), Dariusz Seliga (PiS) i Stanisław Wziątek (Lewica).

Razem z delegacją parlamentarną do Kosowa polecieli szef MSWiA Jerzy Miller i komendant główny policji Andrzej Matejuk. Obaj spotkają się w Prisztinie i Mitrovicy z polskimi policjantami, którzy wspierają wieloetniczne służby policyjne w tej części Bałkan.

"Minister będzie m.in. we włoskiej bazie KFOR w Prisztinie, gdzie stacjonuje polski kontyngent policyjny. W Mitrovicy zobaczy jak pracują funkcjonariusze zabezpieczający budynek sądu, który w marcu 2008 roku po okupacji Serbów został odbity przez siły ONZ. Wtedy w zamieszkach zostało rannych około 100 osób, w tym 31 naszych policjantów" - powiedziała PAP rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

Do zadań polskich policjantów należy m.in. konwojowanie osób zatrzymanych, niebezpiecznych przestępców, a także zabezpieczanie przejścia granicznego, ochrona zakładów karnych, aresztów, obiektów sportowych oraz enklaw mniejszości narodowych i etnicznych.

W skład polskiego kontyngentu policyjnego w Kosowie wchodzi 115 funkcjonariuszy z Jednostki Specjalnej Polskiej Policji oraz 7 ekspertów policyjnych. Służba w jednostce specjalnej trwa 6 miesięcy, natomiast eksperci policyjni pozostają w Kosowie przez 12 miesięcy. (PAP)

Agnieszka Szymańska (PAP)

ajg/ pru/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)