Notowania

wiadomości
07.09.2012 14:54

Kosowo: Parlament uchwalił likwidację Międzynarodowego Biura Cywilnego

Parlament Kosowa przyjął w piątek poprawki do konstytucji, które umożliwiają wygaszenie w najbliższy poniedziałek mandatu Międzynarodowego Biura Cywilnego. Od uzyskania niepodległości Kosowa stanowiło ono ostateczną instancję z prawem anulowania decyzji władz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Parlament Kosowa przyjął w piątek poprawki do konstytucji, które umożliwiają wygaszenie w najbliższy poniedziałek mandatu Międzynarodowego Biura Cywilnego. Od uzyskania niepodległości Kosowa stanowiło ono ostateczną instancję z prawem anulowania decyzji władz.

Deputowani w Prisztinie uchwalili znowelizowaną wersję konstytucji, z której usunięto odniesienia do ICO.

Międzynarodowe Biuro Cywilne (ang. ICO) powstało z inicjatywy państw Zachodu uznających niepodległość Kosowa od Serbii i miało gwarantować poszanowanie praw mniejszości serbskiej w tym kraju. Szerokie kompetencje ICO obejmowały prawo do zwalniania przedstawicieli rządu i odwoływania uchwał przyjętych przez kosowskie władze. Uprawnień tych nigdy nie wykorzystano.

Model władzy w Kosowie, z nadzorem międzynarodowych misji, nazwano "nadzorowaną niepodległością". W poniedziałek, wraz z wygaśnięciem mandatu ICO, model ten przynajmniej oficjalnie przestanie obowiązywać.

W lutym br. parlament Kosowa uchwalił rezolucję wzywającą do całkowitej niepodległości kraju, a rząd wezwał wspólnotę międzynarodową do wyznaczenia priorytetów i działań koniecznych, by wdrożyć do końca plan wysłannika ONZ Marttiego Ahtisaariego, zakładający ostatecznie uniezależnienie się Kosowa.

Wygaszenie mandatu ICO nie oznacza wycofania z Kosowa sił międzynarodowych KFOR ani misji policyjno-prawnej Eulex.

"Nadzorowanie niepodległości (w Kosowie) nie dobiega końca, po prostu ICO kończy działalność. (W kraju pozostanie) Eulex, międzynarodowa misja z prawem do aresztowania ministrów" - zauważa analityk Ardian Arifaj z think tanku KIPRED w Prisztinie.

Niespełna dwumilionowe, zamieszkane w większości przez Albańczyków Kosowo, dawna serbska prowincja, ogłosiło niepodległość 17 lutego 2008 roku. Suwerenność Kosowa uznało ponad 90 państw na całym świecie, w tym USA i większość z 27 państw UE. Belgrad nadal traktuje Kosowo, które jest kolebką serbskiej państwowości, jako swoją prowincję i deklaruje, że nigdy nie uzna jego niepodległości.

Napięciom na linii Belgrad-Prisztina towarzyszą spory między albańską większością w Kosowie a kosowskimi Serbami, którzy zamieszkują głównie północ, przy granicy z Serbią, gdzie stanowią większość, oraz enklawy na południu. Działają tam wspierane przez Belgrad instytucje takie jak sąd, poczta, szpitale czy szkoły, a obowiązująca na tym terytorium waluta to dinar (w Kosowie jest to euro).(PAP)

akl/ ro/

12182327 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz