Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kosowo: Premier zapowiada przejęcie kontroli nad przejściami z Serbią

0
Podziel się:

Premier Kosowa Hashim Thaci przedstawił w środę szczegóły planu
przejęcia kontroli nad dwoma przejściami granicznymi z Serbią, gdzie w lipcu doszło do zamieszek.
Oskarżył też Belgrad o przygotowanie nowych aktów przemocy.

Premier Kosowa Hashim Thaci przedstawił w środę szczegóły planu przejęcia kontroli nad dwoma przejściami granicznymi z Serbią, gdzie w lipcu doszło do zamieszek. Oskarżył też Belgrad o przygotowanie nowych aktów przemocy.

"Plan operacyjny oznacza pełną kontrolę graniczną i celną na przejściach Jarinje i Brnjak z Serbią. Kosowskie władze przejmą dowodzenie i władzę wykonawczą na granicach, a unijna misja w Kosowie Eulex będzie sprawowała nadzór i pomoc techniczną" - sprecyzował.

"Serbia w całkowicie nieodpowiedzialny sposób przygotowuje swoje nielegalne i przestępcze struktury, aby doszło do zamieszek i uniemożliwienia wykonywania przez kosowskie legalne władze ich granicznych i celnych powinności" - oświadczył.

Dodał, że Kosowo rozpocznie wprowadzanie swego planu w życie w piątek 16 września wraz z siłami policyjnymi unijnej misji Eulex i żołnierzami KFOR.

Sekretarz stanu w serbskim ministerstwie ds. Kosowa Oliver Ivanović, który jest jednocześnie jednym z przywódców kosowskich Serbów, ocenił plan Prisztiny jako "nierealny". Ostrzegł przed jakimikolwiek akcjami na zamieszkanej przez mniejszość serbską północy Kosowa, które mogłyby spowodować kolejne napięcia w regionie.

"Serbowie w północnym Kosowie są zdeterminowani, aby na to nie pozwolić" - powiedział Ivanović agencji AP.

"Jeśli Thaci będzie prowokował, zobaczy, na czym polega determinacja Serbów. Oznacza to barykady, blokady i napięcia, które nikomu nie służą" - ostrzegł.

W lipcu na granicy kosowsko-serbskiej doszło do zamieszek, gdy władze Kosowa nałożyły embargo na import z Serbii w odpowiedzi na wprowadzony przez władze serbskie zakaz wwozu towarów opatrzonych znakami celnymi Kosowa, którego niepodległości Serbia formalnie nie uznaje.

W celu wyegzekwowania zakazu Prisztina 25 lipca wysłała na dwa przejścia z Serbią - Jarinje i Brnjak - specjalne jednostki policji i służb celnych, w których skład wchodzili kosowscy Albańczycy. Zastąpili oni kosowskich policjantów narodowości serbskiej, którzy dotąd pełnili służbę na tych posterunkach i których Prisztina oskarżała o nielojalność.

W odpowiedzi kosowscy Serbowie podpalili posterunek Jarinje. W czasie strzelaniny na północy Kosowa ranny został kosowski policjant, który potem zmarł. W tej sytuacji na granicę zostały wysłane oddziały KFOR, które będą ją kontrolować co najmniej do końca września.

2 września Serbia i Kosowo zgodziły się na kompromis w kwestii ceł podczas rozmów wznowionych w Brukseli pod auspicjami UE. Porozumienie przewiduje wznowienie handlu między Serbią a jej dawną prowincją. (PAP)

jo/ kar/

9782770 9782415

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)