Notowania

wiadomości
27.06.2013 18:45

Kosowo: Protest przeciw porozumieniu z Serbią, 70 aresztowanych

Ok. 70 aresztowanych uczestników protestu ultranacjonalistów przeciw ratyfikacji porozumienia z Serbią i 17 rannych policjantów, to bilans czwartkowych starć przed parlamentem w stolicy Kosowa, Prisztinie. Ratyfikacja otwiera obu krajom drogę do rokowań z UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ok. 70 aresztowanych uczestników protestu ultranacjonalistów przeciw ratyfikacji porozumienia z Serbią i 17 rannych policjantów, to bilans czwartkowych starć przed parlamentem w stolicy Kosowa, Prisztinie. Ratyfikacja otwiera obu krajom drogę do rokowań z UE. *

Manifestanci na wezwanie ruchu Vetevendosje (VV-Samostanowienie)- trzeciej siły politycznej w Kosowie - zorganizowali blokadę siedziby parlamentu, aby nie dopuścić do ratyfikacji porozumienia.

Próbowali uniemożliwić deputowanym wejście do budynku parlamentu i zaatakowali policję, która w trakcie interwencji użyła gazów łzawiących. Siedemnastu policjantów zostało rannych.

Ataki demonstrantów spowodowały kilkakrotnie przerwy w obradach, jednak ostatecznie parlament kosowski zaaprobował w czwartek porozumienie między Belgradem a Prisztiną, osiągnięte 19 kwietnia w Brukseli po wielu miesiącach trudnych rokowań pod auspicjami Unii Europejskiej.

Ustawa ratyfikująca porozumienie została ostatecznie przyjęta 84 głosami, przy trzech wstrzymujących się i jednym przeciwko.

Porozumienie z 19 kwietnia nie dotyczy uznania Kosowa przez Serbię, lecz przyznaje autonomię Serbom zamieszkałym na północy Kosowa.

Premier Kosowa Hashim Thaci oświadczył, że porozumienie "otwiera drogę do stabilizacji w Kosowie i regionie" oraz toruje Kosowu drogę do Unii Europejskiej.(PAP)

ik/ kar/

14093911

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz