Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kosowo: Protesty w Prisztinie przeciw wizycie serbskiego negocjatora

0
Podziel się:

W Prisztinie skrajni albańscy nacjonaliści dwukrotnie
zaatakowali w czwartek kamieniami i puszkami z czerwoną farbą policję, chroniącą trasę przejazdu
pierwszego serbskiego negocjatora, który przybył na rozmowy do stolicy Kosowa, Prisztiny.

W Prisztinie skrajni albańscy nacjonaliści dwukrotnie zaatakowali w czwartek kamieniami i puszkami z czerwoną farbą policję, chroniącą trasę przejazdu pierwszego serbskiego negocjatora, który przybył na rozmowy do stolicy Kosowa, Prisztiny.

Kilkuset Albańczyków z ruchu "Samookreślenie" wznosiło okrzyki "Hańba, Hańba", protestując przeciwko rozmowom kosowsko-serbskim.

Gdy negocjator z ramienia Belgradu, Borko Stefanović, udawał się na spotkanie w kosowskim wicepremierem, Hajredinem Kucim, demonstranci uszkodzili kamieniami cztery samochody policyjne z jego ochrony.

Siły porządkowe odpowiedziały, ostrzeliwując protestujących granatami z gazem łzawiącym.

Kilka osób ze strony demonstrantów i kilku policjantów odwieziono do szpitali, gdy policja przystąpiła do rozpraszania protestujących. Kamienie poleciały także w kierunku siedziby rządu kosowskiego.

Kosowo, była serbska prowincja, uważana przez Serbów za kolebkę ich kultury związanej z prawosławiem, zadeklarowało niepodległość i oderwało się od Serbii w 2008 roku. Zostało uznane przez 75 państw spośród 193 krajów członkowskich ONZ.

Belgrad nie uznał dotąd niepodległości swej byłej prowincji.

Jak podkreśla się w kołach dyplomatycznych Brukseli, Belgrad musi nawiązać stosunki z Kosowem, jeśli chce ubiegać się w tym roku o kandydowanie do Unii Europejskiej.

Z kolei Prisztina nie może z powodu opozycji Belgradu przystąpić do wielu międzynarodowych gremiów gospodarczych i uzyskać m.in. własnego międzynarodowego kodu telefonicznego.

Tak więc oba kraje blokowały się dotąd nawzajem w rozwijaniu swych stosunków międzynarodowych.

W wywiadzie dla kosowskiego dziennika "Koha Ditore", który ukazał się w czwartek, Stefanović podkreślił, że Serbia jest kluczem do rozwiązania kwestii Kosowa.

"Kosowo i Serbia dzięki tej wizycie dokonały otwarcia historycznego etapu, po raz pierwszy od czasu proklamowania przez Prisztinę niepodległości Kosowa, ponieważ zdołały nawiązać bezpośrednio kontakt bez międzynarodowej mediacji" - napisał w swym komentarzu dziennik "Koha Ditore".(PAP)

ik/ kar/

8972284 8972292 8972287

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)