Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kosowo przed wyborami - cofnięto nakaz aresztowania serbskiego ministra

0
Podziel się:

Władze kosowskie cofnęły nakaz aresztowania serbskiego ministra
ds. Kosowa. W ten sposób pragnęły złagodzić napięcie przed niedzielnymi wyborami samorządowymi w
Kosowie, których niespokojny przebieg szkodziłby europejskim aspiracjom zarówno Serbii, jak i
Kosowa.

Władze kosowskie cofnęły nakaz aresztowania serbskiego ministra ds. Kosowa. W ten sposób pragnęły złagodzić napięcie przed niedzielnymi wyborami samorządowymi w Kosowie, których niespokojny przebieg szkodziłby europejskim aspiracjom zarówno Serbii, jak i Kosowa.

Sąd w Kosowie nakazał w ubiegłym tygodniu aresztowanie serbskiego ministra Aleksandara Vulina, oskarżonego o to, że odwiedził nielegalnie rodaków w północnym Kosowie w związku ze zbliżającymi się wyborami.

Wizyta wywołała protesty wśród kosowskich Albańczyków, zwłaszcza że, jak stwierdzał nakaz aresztowania, "minister miał na sobie kurtkę wojskowego kroju z naszywkami w kolorach serbskiej flagi".

W czwartek prezes sądu pierwszej instancji w Kosovskiej Mitrovicy, której północną część zamieszkują Serbowie, anulował nakaz aresztowania, oświadczając, że "prokurator wycofał wniosek o aresztowanie". Dodał jednak, iż "oskarżyciel stwierdził, że Vulin znalazł się na terytorium Kosowa nielegalnie".

Spokojny przebieg niedzielnych wyborów samorządowych w Kosowie, dzięki którym serbska mniejszość uzyska pewną autonomię w tworzeniu lokalnych władz sądowych oraz instytucji służby zdrowia i edukacji, ma zasadnicze znaczenie dla uwiarygodnienia porozumienia zawartego między Kosowem a Serbią w wyniku rozmów prowadzonych pod auspicjami Unii Europejskiej.

W piątek, na dwa dni przed wyborami, Komisja Europejska ogłosiła, że przekaże wspólnotom serbskim w Kosowie 15 milionów euro pomocy na cele rozwoju ich rolnictwa, infrastruktury, zatrudnienia i ochrony środowiska naturalnego.

Bruksela traktuje wybory w Kosowie jako test wiarygodności obu stron przed przyszłymi rozmowami w sprawie przystąpienia obu krajów do Unii Europejskiej.

Na piątek zapowiadano w Kosowie nową wizytę ministra Vulina, tym razem w towarzystwie wicepremiera Serbii Alaksandara Vuczicia. Jej celem miało być przekonywanie kosowskich Serbów, aby wzięli udział w wyborach. Część z nich zapowiadała bowiem, że je zbojkotuje, ponieważ ich udział w głosowaniu oznaczałby ostateczne uznanie państwa kosowskiego.

W piątek zabrała głos w tej sprawie również szefowa dyplomacji europejskiej Catherine Ashton. Zachęciła kosowskich Serbów do pójścia do urn, "aby wybory stały się okazją do wysłuchania głosu wszystkich".

Niedzielne wybory, jak podkreśliła, "są kluczem do przyszłości Kosowa i normalizacji jego stosunków z Serbią".

27 sierpnia tego roku premierzy Serbii Ivica Daczić i Kosowa Hashim Thaci zobowiązali się wobec Unii Europejskiej zapewnić pomyślny przebieg wyborów samorządowych w Kosowie, co na nowo wzmogło napięcie między nacjonalistami serbskimi i kosowskimi.

Serbia i kosowscy Serbowie nadal nie uznają niepodległości Kosowa ogłoszonej w 2008 roku. Poparła ją dotąd setka krajów, w tym USA i większość państw UE, ale nie Rosja, Chiny, Hiszpania i około 90 innych państw.(PAP)

ik/ mc/

14943152 14941728

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)