Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kosowo: Sąd orzekł, że wybór prezydenta był niekonstytucyjny

0
Podziel się:

#
szczegóły orzeczenia Sądu Konstytucyjnego, background
#

# szczegóły orzeczenia Sądu Konstytucyjnego, background #

28.03. Prisztina (PAP/Reuters,AFP) - Sąd Konstytucyjny w Prisztinie orzekł w poniedziałek, że wybór Behgjeta Pacollego na prezydenta Kosowa był niekonstytucyjny. Skargę po wyborach złożyła największa partia opozycyjna Demokratyczna Liga Kosowa (LDK) i Sojusz na rzecz Przyszłości Kosowa (AAK).

Przedstawiciele tych ugrupowań uważają, że podczas głosowania 22 lutego w parlamencie została złamana konstytucja, gdyż w sali obrad nie było wystarczającej liczby deputowanych.

Opozycyjni deputowani przed głosowaniem opuścili parlament. Uważają też oni, że w czasie przerwy przed trzecią, ostatnią turą głosowania, grożono deputowanym.

Pacolli, szef Sojuszu Nowego Kosowa (AKR), miliarder, nie jest popularny w kraju z uwagi na swoje związki biznesowe z Rosją, która odmawia Kosowu prawa do niepodległości. Jest właścicielem zarejestrowanego w Szwajcarii przedsiębiorstwa budowlanego "Mabetex". Został wybrany na prezydenta nieznaczną większością głosów. Był jedynym kandydatem na ten urząd.

Na razie nie wiadomo, czy wybory zostaną powtórzone i czy prezydent będzie musiał zrezygnować z urzędu.

Trybunał orzekł też, że Hashim Thaci nadal będzie premierem, gdyż został zaproponowany na to stanowisko przez Jakupa Krasniqiego, który wówczas pełnił obowiązki prezydenta, a nie przez Pacollego.

Kryzys polityczny w Kosowie trwa od września ubiegłego roku, gdy doszło do nieoczekiwanej dymisji prezydenta Fatmira Sejdiu. Trybunał Konstytucyjny uznał, że złamał on konstytucję, gdyż nie może być od jednocześnie szefem państwa i przewodniczącym Demokratycznej Ligi Kosowa.

Jego dymisja spowodowała upadek rządu i wcześniejsze wybory parlamentarne. Podczas wyborów, które odbyły się w grudniu, doszło do wielu nieprawidłowości.

Wybór nowego prezydenta był warunkiem rozpoczęcia rozmów z Serbią na temat problemów życia codziennego dwóch społeczności zamieszkujących Kosowo - Albańczyków i Serbów - które wynikły po ogłoszeniu przez tę dawną prowincję serbską niepodległości w lutym 2008 roku. Pierwsza tura rozmów Kosowa z Serbią, pod auspicjami Unii Europejskiej, odbyła się 8 marca w Brukseli. (PAP)

jo/ mc/

8659976 8660250

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)