Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kosowscy Serbowie blokują granicę między Kosowem a Serbią

0
Podziel się:

W proteście przeciwko zakazowi sprowadzania towarów z Serbii kosowscy Serbowie blokują od kilku dni drogi prowadzące do obu przejść granicznych Jarinje i Brnjak między Kosowem a Serbią, nie dopuszczając posiłków sił NATO do ich baz na granicy.

Kosowscy Serbowie blokują granicę między Kosowem a Serbią
(1974caca/CC/Flickr)
bFfndtnV

W proteście przeciwko zakazowi sprowadzania towarów z Serbii kosowscy Serbowie blokują od kilku dni drogi prowadzące do obu przejść granicznych Jarinje i Brnjak między Kosowem a Serbią, nie dopuszczając posiłków sił NATO do ich baz na granicy.

_ - Nie ruszymy się stąd i będziemy tkwili naprzeciw ich samochodów! Jeśli NATO będzie chciało przejechać, będzie musiało nas pozabijać, każdego mężczyznę, kobietę i dziecko _ - cytuje Reuters dramatyczną wypowiedź jednego z uczestników blokady drogi koło wsi Rudare, w północnym Kosowie.

Rzecznik NATO w stolicy Kosowa, Prisztinie, oświadczył, że siły Sojuszu pragną pokojowego rozwiązania sprawy blokad drogowych, ale jeśli to się nie uda, _ znajdą sposób zapewnienia swobody ruchu _.

bFfndtnX

Wcześniej, po tym gdy kosowscy Serbowie spalili jedno z przejść granicznych, dowódca międzynarodowych sił pokojowych KFOR, niemiecki generał Erhard Buehler ostrzegł, że żołnierze _ mogą używać broni w celach samoobrony, do ochrony ludzi, własności i pasa przygranicznego _, który ogłoszono wojskową strefą ograniczonego ruchu.

Konflikt zaczął się w poniedziałek, kiedy na granicę z Serbią przybyła specjalna jednostka policyjna kosowskich Albańczyków z zadaniem uniemożliwienia Serbom mieszkającym w północnym Kosowie importu towarów z Serbii. Władze w Prisztinie wprowadziły ten zakaz w odpowiedzi na zablokowanie przez Serbię importu towarów z kosowskimi pieczęciami celnymi oraz w związku z nierozstrzygniętym sporem dotyczącym ceł na towary importowane z Kosowa.

NATO skierowało posiłki wojskowe w rejon konfliktu, któremu przez trzy dni towarzyszyły akty przemocy. Zginął członek albańskiej policji kosowskiej.

Belgrad nie uznaje niepodległości Kosowa, gdzie 90 proc. ludności stanowią Albańczycy. Premier Kosowa Hashim Thaci powiedział, że nie zamierza negocjować z Belgradem w sprawie przezwyciężenia impasu handlowego.

bFfndtod

_ - Nie chcemy z nikim negocjować, nie pójdziemy na żadne kompromisy w kwestii bezpieczeństwa i integralności terytorium Republiki Kosowa. Chcemy stosunków dobrego sąsiedztwa z Serbią, jak z każdym innym krajem regionu, ale każdy jest panem we własnym domu _ - oświadczył kosowski premier na posiedzeniu swego rządu.

Kosowscy Serbowie oskarżyli w piątek NATO, że stoi w tym sporze po stronie Prisztiny._ - Nie chcemy pozwolić NATO na ulokowanie kosowskiej policji i celników na granicy (z Serbią), ale będziemy bronić się w sposób pokojowy _ - powiedział Krstimir Pantić, burmistrz Kosovskiej Mitrovicy.

60 000 Serbów zamieszkuje północne Kosowo, a 40 000 enklawy serbskie w innych częściach Kosowa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t17906.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kfor;opanowal;sytuacje;na;przejsciu;w;jarinje,92,0,882524.html) Gorąco na granicy. Polakom nic się nie stało Żołnierze międzynarodowych sił pokojowych KFOR przejęli dziś przejście Jarinje na granicy Kosowa i Serbii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t32906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kosowo;wprowadza;zakaz;importu;z;serbii,134,0,877958.html) Zakaz importu i nowe cło w Europie Decyzja ta to fiasko rozmów w kwestii dojścia do porozumienia o uznaniu pieczęci kosowskiego urzędu celnego i swobodnego obrotu towarami z Serbią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t128293.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/juz;73;panstwa;uznaly;kosowo,140,0,748684.html) Już 73 państwa uznały Kosowo Katarowi nie przeszkodził raport Rady Europy, który oskarża premiera Kosowa o kierowanie mafią
bFfndtoy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)