Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koszalin: Miasto chce kupić drugi statek pasażerski na jezioro Jamno

0
Podziel się:

Miasto Koszalin (Zachodniopomorskie) chce kupić drugi statek pasażerski do
obsługi przeprawy przez jezioro Jamno - poinformował w środę wiceprezydent miasta Andrzej
Jakubowski.

*Miasto Koszalin (Zachodniopomorskie) chce kupić drugi statek pasażerski do obsługi przeprawy przez jezioro Jamno - poinformował w środę wiceprezydent miasta Andrzej Jakubowski. *

Koszt zakupu jednostki oszacowano na 3 mln zł. Statek ma być napędzany silnikami dieslowskimi, mieć dwa pokłady - zamknięty i otwarty - zabierać 90-95 pasażerów i 15-20 rowerów.

Operatorem jednostki ma być komunalna spółka Miejski Zakład Komunikacji. Przetarg na jego budowę ma być ogłoszony w ciągu miesiąca.

Wiceprezydent Jakubowski powiedział, że chodzi o to, by jednostka już w przyszłym sezonie turystycznym zaczęła pływać po jeziorze. Miasto będzie się starać o unijną dotację na zakup statku.

O zakupie drugiej jednostki pływającej po Jamnie zadecydowały dobre wyniki uruchomionej 26 lipca br. przez Koszalin przeprawy statkiem "Koszałek". Jak powiedział Andrzej Jakubowski, "Koszałek" przewiózł ok. 13 tys. pasażerów. Przeprawa była co prawda deficytowa - ze wstępnych danych wynika, że trzeba będzie dopłacić do rejsów nieco ponad 20 tys. zł - jednak w ocenie władz Koszalina nie można tego uznać za stratę.

"Przy tym zainteresowaniu podróżnych, w ogólnym rozrachunku przeprawa miała więcej plusów niż minusów" - uznał wiceprezydent Jakubowski.

Napędzany elektrycznymi silnikami "Koszałek", o długości prawie 20 metrów, kursował pięć razy dziennie między zbudowanymi w tym roku przystaniami w podkoszalińskiej wsi Jamno i nadmorskim Unieściu.

Statek kosztował 2 mln zł. Na zamówienie MZK zbudowała go spółka Centromost Stocznia Rzeczna w Płocku. Jednostka jednorazowo może zabrać na pokład 67 osób. Na infrastrukturę lądową miasto wydało kolejne 2 mln zł.

Sezon żeglugowy "Koszałek" zakończy w najbliższą sobotę. Tego dnia rejsy mają być darmowe.

Jeśli uda się kupić drugi statek, liczba tras na jeziorze Jamno ma być zwiększona do trzech. Budowa nowych przystani planowana jest w nadmorskim Mielnie i Łazach.

Koncepcja uruchomienia przeprawy przez jezioro Jamno powstała w 2005 r. Pierwotnie zakładano, że od lata 2006 roku po jeziorze będą kursować dwie amfibie zbudowane przez spółkę z Malty. Tej koncepcji nie udało się jednak zrealizować; okazało się bowiem, że maltańska spółka dysponuje tylko prototypem amfibii, który nie ma certyfikatów umożliwiających pływanie po polskich wodach.

W 2007 r. projekt przeprawy zmieniono - amfibie miały zastąpić dwa płaskodenne statki, zabierające na pokład po 110 pasażerów. Ponieważ ogłoszone przetargi na zakup jednostek nie zostały rozstrzygnięte z powodu braku ofert, jesienią 2008 r. zdecydowano o zamówieniu statku w stoczni w Płocku. (PAP)

sibi/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)