Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koszalin: W maju odsłonięcie pomnika pamięci dwóch prezydentów RP

0
Podziel się

8 maja na Górze Chełmskiej w Koszalinie (Zachodniopomorskie) zostanie
odsłonięty pomnik upamiętniający dwóch prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, którzy zginęli 10
kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej: Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego.

bEgMKWmZ

8 maja na Górze Chełmskiej w Koszalinie (Zachodniopomorskie) zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający dwóch prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej: Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego.

O terminie uroczystości poinformował we wtorek na konferencji prasowej Paweł Michalak, prezes Stowarzyszenia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, które jest inicjatorem przedsięwzięcia.

Pomnik będzie składał się sześciotonowego głazu z tablicą, na której umieszczony zostanie napis: "Pamięci pielgrzymów do Sanktuarium Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej Ryszarda Kaczorowskiego - 12.02.2000 - i Lecha Kaczyńskiego - 14.05.2009 - Cześć Ich Pamięci".

bEgMKWnb

Projektantem i wykonawcą pomnika jest koszaliński artysta - rzeźbiarz Zygmunt Wujek.

Głaz z tablicą stanie przy wejściu na teren sanktuarium, którym opiekuje się Szensztacki Instytut Sióstr Maryi przy ul. Słupskiej.

Sanktuarium powstało na początku lat 90. w miejscu, w którym na przełomie XII i XIII w. stała będąca celem licznych pielgrzymek kaplica pw. Najświętszej Marii Panny. 1 czerwca 1991 r. sanktuarium poświęcił papież Jan Paweł II.

Michalak powiedział we wtorek, że "pomysł na upamiętnienie obu prezydentów powstał zaraz po katastrofie smoleńskiej, ale dopiero niedawno stowarzyszeniu udało się uzyskać wszystkie zezwolenia niezbędne do jego ustawienia, w tym zgodę na przeprowadzenie publicznej zbiórki pieniędzy na cel budowy pomnika".

bEgMKWnh

Szacunkowy koszt budowy pomnika to 15 tys. zł. Michalak zapewnił, że stowarzyszenie zgromadziło już część pieniędzy, natomiast celem publicznej zbiórki jest głównie "integracja społeczności wokół dzieła."

Zbiórka, zgodnie z wydanym przez Urząd Miejski pozwoleniem, będzie prowadzona do 20 lipca br. w formie wpłat na konto.

Stowarzyszenie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstało w 2004 r. na bazie zawiązanego sześć lat wcześniej Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomnik marszałka zbudowano w Koszalinie w 2003 r. na placu Zwycięstwa. Kosztował 188 tys. Jednym z sygnatariuszy aktu erekcyjnego pod budowę pomnika był ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który podpisał go 12 lutego 2000 r. podczas kilkudniowej wizyty w Koszalinie.

Lech Kaczyński odwiedził Koszalin 14 maja 2009 r. Wizytę rozpoczął w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej. Później Politechnice Koszalińskiej wygłosił wykład "Pytanie o tożsamość młodzieży polskiej w jednoczącej się Europie Narodów", następnie spotkał się z mieszkańcami na placu Zwycięstwa, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.(PAP)

bEgMKWni

sibi/ abe/

bEgMKWnC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)