Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kotlet między precjozami - akcja PCK przeciw niedożywieniu

0
Podziel się:

Realistyczne makiety przedstawiające typowe dania obiadowe - kotlet z
ziemniakami lub pierogi - ustawione w sklepach z luksusowymi towarami mają zachęcać klientów, by
wsparli akcje PCK "Godne Dzieciństwo". Kampania rusza 16 października.

Realistyczne makiety przedstawiające typowe dania obiadowe - kotlet z ziemniakami lub pierogi - ustawione w sklepach z luksusowymi towarami mają zachęcać klientów, by wsparli akcje PCK "Godne Dzieciństwo". Kampania rusza 16 października.

W tym roku w kampanię włączyły się sklepy wykwintnych marek kosmetyków, odzieży, wyrobów jubilerskich, wyrobów szklanych i ceramicznych i jeden z operatorów sieci komórkowych. Między ich produktami zostaną ustawione realistyczne makiety obiadów z informacją, pod jaki numer wysłać wiadomość, aby sfinansować taki posiłek.

"Do tych sklepów schodzimy, by zaspokoić pragnienie luksusu, te potrawy mogą być zwykłym, nudnym jedzeniem. Akcja ma uświadomić, że dla 700 tysięcy dzieci ciepły posiłek nie jest czymś zwyczajnym" - powiedział dyrektor generalny PCK Jerzy Zaborowski.

Polski czerwony Krzyż prowadzi akcję "Godne Dzieciństwo" od 11 lat. 16 października, w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Głodem PCK uruchamia jej kolejną edycję. Akcje można wspierać wysyłając SMS o treści POMOC na numer 7364 (kosztem 3 zł plus VAT) - jedna wiadomość to jeden ciepły posiłek dla potrzebującego dziecka.

"Co czwarte polskie dziecko jest niedożywione, co ósme żyje w ubóstwie, co jedenaste w skrajnym ubóstwie" - powiedziała we wtorek Anna Szukiełojć-Bieńkuńska z GUS, przedstawiając dane za rok 2011.

Ogółem do osób dotkniętych skrajnym ubóstwem, gdy pieniędzy nie starcza czasami na codzienny ciepły posiłek, GUS zaliczył 2,5 mln mieszkańców Polski. W skrajnie ubogich rodzinach żyje 700 tys. dzieci - to ok. 30 proc. ogólnej liczby dotkniętych skrajnym ubóstwem.

Najwięcej osób cierpiących ubóstwo mieszka na wsi i w małych miasteczkach, a przyczyną złej kondycji materialnej to najczęściej bezrobocie lub niskie dochody.

Ekspert z GUS przypomniała, że z powodu ubóstwa jedna trzecia rodzin nie mogła wysłać dziecka choćby na tygodniowe wakacje, wiele musiało rezygnować z dodatkowych zajęć, w co dwudziestej był problem z zakupem podręczników. Bożena Wajszczyk z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie przedstawiła skutki niedożywienia u dzieci i młodzieży - gorsze wyniki w nauce, trudności w relacjach z rówieśnikami, mniejsza odporność na infekcje, większe ryzyko miażdżycy, nadciśnienia, osteoporozy i nowotworów w późniejszym życiu.

Przez 11 lat PCK z pomocą sponsorów i darczyńców sfinansował ponad 6 mln ciepłych posiłków, przekazał ponad 120 tys. wyprawek szkolnych, zorganizował kolonie i wakacyjne obozy dla 33 tys. dzieci, podarował 250 tys. paczek świątecznych. W ubiegłym roku PCK pomógł ponad 32 tys. dzieci; wysłał na wakacje ponad 2 250 dzieci, a na pomoc socjalną i dożywianie przeznaczył blisko 1,250 mln zł. (PAP)

brw/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)