Notowania

wniosek
10.07.2009 15:19

Kownacki: nie 100, a 15 wniosków ws. ambasadorów czeka na podpis

Nie 100, a 15 wniosków dotyczących nominacji ambasadorskich czeka na podpis prezydenta Lecha Kaczyńskiego, trzy z tych wniosków dotarły do prezydenckiej kancelarii przedwczoraj - oświadczył w piątek na konferencji prasowej szef tej kancelarii Piotr Kownacki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nie 100, a 15 wniosków dotyczących nominacji ambasadorskich czeka na podpis prezydenta Lecha Kaczyńskiego, trzy z tych wniosków dotarły do prezydenckiej kancelarii przedwczoraj - oświadczył w piątek na konferencji prasowej szef tej kancelarii Piotr Kownacki.

W ten sposób odniósł się do porannej wypowiedzi szefa MSZ Radosława Sikorskiego, który zapytany w TVP1 ile jest niepodpisanych jeszcze przez prezydenta nominacji ambasadorskich stwierdził: "Dochodzimy do 100 podpisów brakujących, z tym że to jest po kilka podpisów na placówkę".

Na popołudniowej konferencji Kownacki zarzucił też ministrowi Sikorskiemu, że popełnia błąd, bo w odróżnieniu od jego poprzedników, nie sygnalizuje Kancelarii Prezydenta zamiaru zgłoszenia kogoś na ambasadora, tylko od razu przeprowadza całą procedurę, włącznie z wystąpieniem o zgodę do kraju przyjmującego, a dopiero potem przedstawia wniosek prezydentowi.

Kownacki stwierdził, że trudno mu ocenić "skąd się wzięło" u szefa MSZ 100 niepodpisanych nominacji.

"Prawda jest inna. Czeka na decyzję pana prezydenta 15, a nie 100, wniosków o powołanie ambasadorów" - powiedział prezydencki minister. Jak dodał, ponieważ w wielu przypadkach jeden ambasador powoływany jest do pełnienia misji w więcej niż jednym kraju, to te 15 wniosków dotyczy 28 państw.

Kownacki podkreślił, że 3 z tych wniosków przyszły do Kancelarii Prezydenta przedwczoraj i - jak dodał - "mówienie, że one za długo czekają jest bardzo brzydkie".

Wyjaśniając, dlaczego wnioski dotyczące nominacji ambasadorskich wciąż czekają na podpis prezydenta, Kownacki powiedział, że w normalnym, demokratycznym państwie, zamiar powołania kogoś na ambasadora jest w trybie roboczym sygnalizowany Kancelarii Prezydenta i - jak dodał - działo się tak także za prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego, w czasie kohabitacji, gdy rządy sprawowała koalicja AWS-UW.

MSZ - mówił Kownacki - na szczeblu dyrektora departamentu informuje Kancelarię Prezydenta, że "pan +Y+, czy pani +X+" mają być powołani na ambasadorów w danych krajach, a następnie odbywają się konsultacje i zbieranie informacji o kandydacie i jego kwalifikacjach. Potem - kontynuował minister - prezydent przedstawia wstępną odpowiedź, czy ma zastrzeżenia, czy nie.

"Dopiero potem uruchamia się procedurę. Co czyni minister Sikorski z rządu Donalda Tuska? Najpierw przeprowadza całą procedurę, bez informowania prezydenta, występuje do kraju przyjmującego - i to jest olbrzymi błąd, tak nie wolno w ogóle postępować, to jest naruszanie interesu Polski - o zgodę na to, żeby pan +Y+, czy pani +X+, żeby któreś z nich zostało ambasadorem. Po uzyskaniu tej zgody, po skompletowaniu wszystkiego, przedstawia to prezydentowi i dopiero w tym momencie można zacząć pracę nad tymi dokumentami" - mówił Kownacki.

Jak dodał, "jest oczywiste", że ta praca będzie trwała, będzie trwała tyle - podkreślił Kownacki - "ile będzie potrzeba, żeby pan prezydent ze spokojnym sumieniem, z czystym sumieniem, mógł podjąć decyzję". "W związku z czym dementuję informacje o 100 ambasadorach, którzy czekają na powołanie. Jest to 15 wniosków, a których 3 przyszły przedwczoraj" - powiedział Kownacki.

Zapytany, których placówek dotyczą wciąż niepodpisane wnioski, czy są to strategiczne placówki i kiedy zapadnie decyzja w sprawie nominacji ambasadorskich, Kownacki powiedział, że nie umie wymienić placówek i że nie można różnicować krajów na mniej lub bardziej ważne.

Stwierdził też, że decyzja w sprawie nominacji nastąpi wtedy, gdy wszystko będzie odpowiednio przygotowane. Jak dodał nie spodziewa się, żeby udało się Kancelarii Prezydenta w krótkim czasie, "zwłaszcza w okresie urlopowym, przygotować jakiekolwiek materiały na ten temat". Dopytywany, ile najdłużej czeka wniosek ws. nominacji ambasadorskiej, odparł, że wydaje mu się, iż mniej więcej od początku roku - może od końca ubiegłego. (PAP)

mok/ la/ mow/

Tagi: wniosek, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz