Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koziej: w środę RBN o strategii bezpieczeństwa narodowego

0
Podziel się

W najbliższą środę zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodowego.
Posiedzenie będzie poświęcone założeniom nowej strategii bezpieczeństwa narodowego - poinformował w
piątek szef BBN, sekretarz Rady Stanisław Koziej.

bEpOnRmJ

W najbliższą środę zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenie będzie poświęcone założeniom nowej strategii bezpieczeństwa narodowego - poinformował w piątek szef BBN, sekretarz Rady Stanisław Koziej.

"Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w przyszłym tygodniu omawiane będą założenia nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP" - napisał w piątek na Twitterze Koziej. W TOK FM szef BBN powiedział, że Rada zbierze się 16 października.

Jak wyjaśnił, Rada rozpatrzy kierunkowe założenia strategii, na podstawie których będzie przygotowany konkretny projekt. Zgodnie z prawem prezydent na wniosek premiera zatwierdza strategię bezpieczeństwa narodowego i wydaje - na wniosek szefa rządu - dokumenty wykonawcze do tej strategii.

bEpOnRmL

"Ta strategia jest skonsumowaniem w formie nakazowej, zadaniowej rezultatów Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, który prowadzony był przez ostatnie dwa lata, pewnej diagnozy i oceny stanu bezpieczeństwa Polski" - powiedział Koziej.

Jego zdaniem w dokumencie powinny znaleźć się priorytety sygnalizowane od dłuższego czasu przez prezydenta i premiera; np. położenie nacisku na obronę terytorium kraju, a nie ekspedycje, związane z tym kierunki modernizacji wojska, potrzeba lepszej koordynacji działań państwa w obszarze bezpieczeństwa oraz zwrócenie uwagi na nowe dziedziny takie jak cyberbezpieczeństwo.

"Do końca roku ta strategia powinna się pojawić, wtedy będziemy mogli już rozmawiać o konkretach" - powiedział szef BBN.

Ostatnia Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP pochodzi z 2007 r. Zawiera oficjalną wykładnię polskich interesów narodowych oraz określa strategiczne cele państwa w dziedzinie bezpieczeństwa. Strategicznymi celami, które wyznacza dokument, są: zapewnienie niepodległości i nienaruszalności terytorialnej RP, suwerenności decyzji dotyczących ustroju państwa i życia obywateli.

bEpOnRmR

W 2009 r. MON przyjął strategię obronności, zaś w kwietniu 2013 r. rząd przyjął wytyczne do programowania przygotowań obronnych państwa do 2022 r.

Poprzednie posiedzenie RBN odbyło się w czerwcu i było poświęcone zakupowi samolotów dla najważniejszych osób w państwie, bezpieczeństwu energetycznemu oraz rządowym planom zmian w służbach specjalnych.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W skład Rady wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremier, ministrowie: spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych oraz administracji, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie, oprócz prezesa PiS, który nie uczestniczy w pracach Rady.(PAP)

ral/ bno/ mow/

bEpOnRnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)