Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koziej z szefami klubów PSL i SP ws. obrony przeciwrakietowej

0
Podziel się:

#
Dochodzi informacja po spotkaniu z klubem Solidarnej Polski
#

# Dochodzi informacja po spotkaniu z klubem Solidarnej Polski #

25.09. Warszawa (PAP) - We wtorek w ramach konsultacji prezydenckiej propozycji zmian w ustawie o przebudowie i finansowaniu armii, która ma zapewnić nakłady na system obrony przeciwrakietowej, szef BBN Stanisław Koziej spotkał się z szefami klubów PSL Janem Burym i Solidarnej Polski Arkadiuszem Mularczykiem.

Były to kolejne spotkania konsultacyjne w sprawie inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego dotyczącej programu obrony przeciwrakietowej w ramach systemu obrony powietrznej Polski. W poniedziałek Koziej rozmawiał w tej sprawie z politykami Ruchu Palikota.

Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się skontaktować z Burym. W komunikacie przekazanym przez Biuro Prasowe BBN napisano, że szef klubu PSL "pozytywnie odniósł się do proponowanych założeń wskazując, że obrona przeciwrakietowa jest bardzo ważnym zagadnieniem związanym ze strategią obronności".

Według komunikatu BBN, Bury "zwrócił też uwagę na problem pozyskiwania nowych technologii i rozwoju polskiego przemysłu obronnego; w jego opinii, w dalszych pracach należy zwrócić uwagę na efektywne wykorzystanie środków finansowych".

Na wniosek Burego Koziej ma przedstawić informację w tej sprawie także innym członkom klubu PSL. W czasie spotkania szef BBN przedstawił podstawowe uwarunkowania strategiczne i operacyjne oraz założenia koncepcyjne programu, w tym proponowany mechanizm jego finansowania.

Według relacji BBN Koziej podkreślił konieczność zarówno integracji systemu polskiej obrony przeciwrakietowej z systemem natowskim, jak i zdolność do jego samodzielnego użycia w razie zaistnienia takiej potrzeby.

Przewodniczący klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk powiedział PAP po rozmowie z szefem BBN, że spotkanie ws. budowy polskiego systemu antyrakietowego było rzeczową rozmową.

"Przedstawiciele BBN przedstawili pewną koncepcję budowy tarczy antyrakietowej i sposobu jej finansowania. Generalnie ze strony Solidarnej Polski przedstawiona inicjatywa spotkała się ze zrozumieniem i z pewną akceptacją. Wyraziliśmy jednak pewnego rodzaju obawy co do kwestii finansowania tej inwestycji i instytucjonalnego jej uwarunkowania" - powiedział Mularczyk.

Dodał, że te ostatnie obawy dotyczyły kwestii współpracy MON z Ministerstwem Finansów. "Generalnie widzimy potrzebę stworzenia własnego systemu obrony antyrakietowej, który będzie komplementarny z systemem NATO" - oświadczył Mularczyk.

Proponowana przez prezydenta nowelizacja przewiduje, że modernizacja systemu obrony powietrznej, polegająca na wyposażeniu jej w środki obrony przed atakiem rakietowym, byłaby finansowana w ramach 1,95 proc. PKB przeznaczanych na obronność, bez dodatkowych obciążeń dla budżetu. Na obronę przeciwrakietową byłyby przeznaczane środki z corocznego przyrostu budżetu MON wynikającego ze wzrostu PKB.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zaznaczyło, że konsultacje z klubami parlamentarnymi służą wypracowaniu ponadpartyjnego konsensusu w sprawie wsparcia dla realizacji tego najważniejszego i najpilniejszego priorytetu modernizacyjnego w Siłach Zbrojnych RP na nadchodzącą dekadę.

W poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami Ruchu Palikota. (PAP)

agy/ stk/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)