Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kozłowska-Rajewicz chce się spotkać z Gowinem ws. konwencji RE nt. kobiet

0
Podziel się:

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
chce się spotkać z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem w sprawie konwencji Rady Europy o
zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet.

*Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz chce się spotkać z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem w sprawie konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. *

Gowin mówił w czwartek, że krytycznie ocenia treść konwencji. Uznał go za dokument "będący wyrazem ideologii feministycznej". Zaznaczył jednak, że resort nie odrzuca wszystkich jego elementów, zgadza się np. z postulatem ścigania gwałtu z urzędu.

Rajewicz poinformowała w piątek w TOK FM, że wysłała do Gowina zapytanie, czy to są oficjalne poglądy ministerstwa. Poprosiła też o oficjalne spotkanie w tej sprawie.

"Wolałabym najpierw porozmawiać z panem ministrem na temat tego, jak oboje rozumiemy kluczowe pojęcia, kluczowe dla polityki równości, które występują w tej konwencji, jak je inni interpretują" - powiedziała. Jak dodała, istnieją dokumenty wyjaśniające do konwencji, które omawiają wszystkie jej artykuły i wskazują, w jaki sposób należy je interpretować. "Mamy takie akty, które pozwalają nam właściwą interpretację przeprowadzić" - podkreśliła.

Na pytanie, czy Polska podpisze konwencję Kozłowska-Rajewicz odparła: "oczywiście, ze podpisze". "Jest bardzo duże oczekiwanie i społeczne i polityczne, żeby ta konwencja była szybko podpisana i ratyfikowana" - oceniła. Jej zdaniem jedyną przeszkodą prawną do szybkiej ratyfikacji konwencji jest obecny - wnioskowy - tryb ścigania za gwałt. Jak oceniła, jest to tryb niedobry i niesprawiedliwy, który nie chroni ofiar przemocy.

"Tę przeszkodę prawną, która w tej chwili istnieje w ratyfikacji konwencji bardzo szybko pokonamy i moim zdaniem na przestrzeni nie wielu miesięcy, ale raczej w tygodniach licząc, możemy być przygotowani do tego, żeby zacząć przygotowywać tabelę zgodności i podjąć decyzję o ratyfikacji konwencji" - powiedziała.

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przedstawiona do podpisu w maju 2011 r. w Turcji. Do tej pory została podpisana przez 19 państw wchodzących w skład Unii Europejskiej i pozostających poza wspólnotą.(PAP)

akuc/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)