Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraj: 25. dzień strajku lekarzy - w Łodzi lekarze blokowali ulicę, protestowano też w Warszawie

0
Podziel się:

Prawie 80 lekarzy z Centrum Zdrowia Matki
Polki w Łodzi w czwartek blokowało ruch uliczny. Lekarze z
warszawskiego szpitala MSWiA przez godzinę prowadzili strajk
absencyjny. Akcję protestacyjną zawiesili natomiast lekarze w
Śremie (Wielkopolskie).

Prawie 80 lekarzy z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w czwartek blokowało ruch uliczny. Lekarze z warszawskiego szpitala MSWiA przez godzinę prowadzili strajk absencyjny. Akcję protestacyjną zawiesili natomiast lekarze w Śremie (Wielkopolskie).

W Łodzi lekarze z Centrum Zdrowia Matki Polki przez ponad pół godziny bez przerwy przechodzili po pasach dla pieszych. Protestujący trzymali związkowe flagi i transparent z napisem "Strajk lekarzy".

W Łódzkiem, po szpitalach w Sieradzu i Łęczycy, wypowiedzenia złożyło prawie 100 medyków ze szpitala w Zgierzu. Na razie trafiły one do szefa komitetu strajkowego. Lekarze czekają jednak na sygnał od związkowców i są gotowi jednego dnia przekazać je dyrektorowi.

Od środy uruchomiona jest linia telefoniczna, pod którą zbierane są skargi na protestujących lekarzy. Pod numer tel. 9287 mogą dzwonić pacjenci, którym odmówiono pomocy. Pod tym samym numerem można też uzyskać informację o pracujących placówkach.

W Wielkopolsce strajk zawiesili lekarze ze szpitala w Śremie, po podpisaniu porozumienia z dyrektorem placówki, który spełnił ich żądania płacowe.

W Małopolsce nadal strajkują 22 placówki, w tym 20 szpitali. W 12 szpitalach trwają procedury sporu zbiorowego, spośród nich do rozpoczęcia w najbliższych dniach strajku szykuje się szpital w Ostrowie Wlkp.

W woj. zachodniopomorskim strajkuje tylko szpital kliniczny przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie.

W województwie pomorskim nadal strajkuje 15 z 31 szpitali. Nie są w nich wykonywane planowe zabiegi medyczne oraz wypełniana dokumentacja na potrzeby NFZ i ZUS. W szpitalu w Chojnicach lekarze weszli w spór zbiorowy z pracodawcą. W poszczególnych szpitalach trwa akcja zbierania wypowiedzeń z pracy, np. w szpitalu w Kościerzynie ok. 70 proc. personelu lekarskiego gotowe jest odejść z pracy z dniem 1 października.

W Lubuskiem lekarze nadal nie przyłączyli się do ogólnopolskiego strajku. Akcja protestacyjna od kilku tygodni ogranicza się do oplakatowania i oflagowania szpitali, w których działa OZZL.

W woj. podlaskim ciągle strajkują lekarze z trzech szpitali: w Suwałkach, Łomży i Bielsku Podlaskim. Do strajku chcą także przystąpić lekarze z Hajnówki.

Sytuacja strajkowa w woj. mazowieckim pozostaje bez zmian; w czwartek w proteście nadal uczestniczy 31 szpitali, w tym 13 w Warszawie. Lekarze ze szpitala MSWiA w czwartek przed południem przerwali pracę i przez godzinę protestowali przed budynkiem tej placówki. W manifestacji uczestniczyło około 100 lekarzy.

Strajkujący lekarze ze szpitala specjalistycznego w Ostrołęce (Mazowieckie) przestali od czwartku wypełniać dokumentację w części statystycznej. Strajk w ostrołęckim szpitalu trwa już trzy tygodnie.

W czwartek strajk kontynuują lekarze w 16 z 24 szpitali w województwie świętokrzyskim. Wypowiedzenia złożyło 16 z 62 lekarzy zatrudnionych w szpitalu powiatowym w Busku-Zdroju. To piąty szpital w regionie, w którym lekarze złożyli wypowiedzenia - poinformowała PAP Małgorzata Rok ze Świętokrzyskiego Centrum Monitorowania Ochrony Zdrowia w Kielcach.

Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Zespolonego w Kielcach Jan Gierada poinformował organ założycielski, czyli Świętokrzyski Urząd Marszałkowski o tym, że z dniem 30 września oddział ginekologiczno-położniczy nie będzie mógł wykonywać zakontraktowanych usług, gdyż wypowiedzenia złożyło 70 proc. pracujących tam lekarzy. Dyrektor powiedział w rozmowie z PAP, że szuka nowych pracowników, ale jeśli ich nie znajdzie, oddział nie będzie mógł funkcjonować. Przypomniał, że specjaliści w jego szpitalu zarabiają najwięcej w regionie i jeszcze zaproponował im podwyżkę.

Na Dolnym Śląsku sytuacja strajkujących lekarzy nie zmienia się. Nadal strajkuje 15 szpitali na 70, w tym pięć placówek medycznych w samym Wrocławiu.

Na Podkarpaciu w ramach strajku ponad 600 lekarzy złożyło już wypowiedzenia z pracy. W czterech innych szpitalach lekarze zamierzają je złożyć. Są to: Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie oraz szpitale w Jaśle, Kolbuszowej i Nowej Dębie. W regionie strajk trwa w dalszym ciągu w 23 szpitalach z 27, w tym pięciu wojewódzkich oraz w większości przyszpitalnych poradni specjalistycznych i jednym ZOZ ambulatoryjnym.

W regionie kujawsko-pomorskim większość lekarzy jest zatrudniona na podstawie tzw. kontraktów, co uniemożliwia im podejmowanie akcji strajkowej. W czwartek wszystkie przychodnie i szpitale w regionie pracowały normalnie.

Na Warmii i Mazurach nadal strajkują dwa szpitale - wojewódzki w Elblągu i powiatowy w Działdowie.

W Lubelskiem protest rozpoczęli w czwartek lekarze ze szpitala w Opolu Lubelskim, zaprzestali wypełniania dokumentacji dla NFZ. Absencyjny strajk kontynuują lekarze ze szpitala w Chełmie.(PAP)

bos/ dow/ kop/ ali/ olz/ api/ umw/ mb/ bur/ mmd/ rop/ mgm/ hp/ jaw/ jes/ pro/ agn/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)